Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowoczesny PSZOK będzie miejscem edukacji kolejnych pokoleń

Nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Sandomierzu. Zostanie wykonany na bazie już istniejącego, który będzie rozbudowany i zmodernizowany.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

27.04.2020 20:42

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, to konieczna inwestycja, ponieważ funkcjonujący obecnie PSZOK nie spełnia wymogów i jest nieestetyczny.

- Po modernizacji, Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych będzie bardziej ekologiczny, w rozbudowanym budynku socjalnym powstanie m.in. sala edukacyjna, która posłuży do popularyzacji wiedzy nt. selekcji odpadów wśród dzieci i młodzieży - wyjaśnia.

Piotr Sołtyk, prezes PGKiM w Sandomierzu poinformował, że zakres prac obejmować będzie także nowe wyposażenie PSZOK w pojemniki, kontenery, wagę magazynową i urządzenia do ładowania odpadów. Projekt przewiduje też budowę dwóch wiat do segregacji wraz z infrastrukturą techniczną i placem manewrowym.

Rozbudowa i zakup wyposażenia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sandomierzu kosztować będzie 2 mln zł. Dotacja z RPO ma pokryć 85 proc. kosztów. Pozostałe pieniądze PGKiM zapewni z własnych środków lub zaciągnie korzystną pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Decyzja o przyznaniu dofinansowania znana będzie w sierpniu.
Na przełomie września i października Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ogłosi przetarg. Prace rozpoczną się w 2021 roku.

O budowie nowoczesnego PSZOK mówiło się w mieście od kilku lat. Pierwotnie miała go budować gmina, jednak nie udało się zdobyć pieniędzy na ten cel. Potem zapadła decyzja, aby inwestycją zajęło się PGKiM.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RPO PGKiM Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Sandomierz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Marcin Marzec Piotr Sołtyk
other news

Podobne wiadomości

Po proteście mieszkańców poszukiwane nowe miejsce dla PSZOK-u

Po proteście mieszkańców poszukiwane nowe miejsce dla PSZOK-u

Na rozbudowę sandomierskiego PSZOK-u trzeba będzie poczekać

Na rozbudowę sandomierskiego PSZOK-u trzeba będzie poczekać

W Ożarowie powstanie PSZOK z prawdziwego zdarzenia

W Ożarowie powstanie PSZOK z prawdziwego zdarzenia

Lekcje ekologii w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Lekcje ekologii w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych