Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowa nagroda dla muzealników. Upamiętni wybitnego regionalistę

W województwie świętokrzyskim będzie nowa nagroda dla muzealników. Radni sejmiku województwa ustanowili Świętokrzyską Nagrodę Muzealną imienia Tadeusza Włoszka. Będzie ona przyznawana przez zarząd województwa w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja muzealna i konserwacja zbiorów.

Autor: Izabela Mortas

27.04.2020 15:49

image Na zdjęciu: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Fot. / facebook.com/andrzej.prus

Nagroda ma być przyznawana pracownikom muzeów działających w obrębie regionu za takie osiągnięcia jak wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów.

Pierwsza edycja konkursu ma się odbyć jeszcze w tym roku. Wnioski z kandydaturami można składać do 30 czerwca. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz statuetki. W kolejnych latach wręczenie nagród będzie się odbywać w Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja.

Nagroda ma też upamiętniać zasłużonego kustosza i regionalistę. Tadeusz Włoszek był uczestnikiem powstania styczniowego w oddziale Mariana Langiewicza. Brał udział w bitwach na Świętym Krzyżu i pod Staszowem. Ukończył Szkołę Główną w Warszawie. Uczył łaciny i greki, prowadził tajne komplety z języka polskiego. Był inicjatorem, twórcą i przez 25 lat kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Było ono zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach. Dzięki jego zabiegom muzeum regionalne w Kielcach w okresie międzywojennym zaliczane było do najlepszych tego typu placówek w kraju.

Za zasługi dla muzealnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Tadeusz Włoszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu „Polonia Restituta”. Dzięki swej aktywnej działalności na polu krajoznawstwa oraz zaangażowaniu w rozwój muzealnictwa Kielecczyzny, uznawany jest za ojca kieleckich muzeów. Pamiątki po Tadeuszu Włoszku znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historii Kielc.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa Staszów Muzeum Historii Kielc Święty Krzyż Muzeum Narodowe RK Kielce Marian Langiewicz Świętokrzyska Nagroda Muzealna imienia Tadeusza Włoszka Międzynarodowy Dzień Muzeów Tadeusz Włoszek
other news

Podobne wiadomości

Sejmik będzie debatował online

Sejmik będzie debatował online

Sejmik województwa zawiesza obrady

Sejmik województwa zawiesza obrady

Sejmik wspiera placówki medyczne z walce z koronawirusem

Sejmik wspiera placówki medyczne z walce z koronawirusem

Sejmik przyjął strategię walki z COVID-19

Sejmik przyjął strategię walki z COVID-19