Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bloki na Osiedlu Drewnianym przejdą termomodernizację, ale zachowają dawny charakter

W tym roku rozpocznie się gruntowna termomodernizacja bloków na Osiedlu Drewnianym w Sędziszowie. To najstarsze osiedle w mieście. Wybudowane zostało jeszcze przez Niemców w latach 1942-1943. Obecnie są tam cztery bloki.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

26.04.2020 18:58

image 26.04.2020. Sędziszów. Osiedle Drewniane Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak mówi burmistrz Wacław Szarek, gmina podpisała już umowę z wykonawcą inwestycji na kwotę 2 mln 309 tys. złotych. Realizacja podzielona została na dwa lata. W ramach pieszego etapu zmienione będą na budynkach dachy, wymienione okna i drzwi. Bloki zostaną również docieplone. Natomiast w przyszłym roku bloki zostaną odeskowane tak, aby zachowały swój zabytkowy charakter.

Jak przypomina burmistrz, całe osiedle ujęte jest w ewidencji świętokrzyskiego konserwatora zabytków, który zdecydował, iż bloki muszą po remoncie ponownie być obite drewnianymi deskami.

Jak dodał Wacław Szarek, początkowo planowano, aby w trakcie remontów budynki pokryte zostały nowoczesną elewacją z nowymi tynkami, jednak konserwator zabytków zdecydował o pozostawieniu drewnianej elewacji. W tym celu trzeba było zmieniać projekt. Podjęto decyzje, iż częściowo deski, które obecnie pokrywają bloki zostaną odnowione, a częściowo położone zostaną nowe. To jednak podrożyło koszt inwestycji o około 400 tys. złotych.

Na termomodernizację Osiedla Drewnianego gmina Sędziszów pozyskała pieniądze z RPO. Po przeprowadzeniu termomodernizacji planowane jest również wybudowanie nowych chodników.
Na osiedlu Drewnianym  obecnie w 4 blokach mieszka 59 rodzin. Przed laty było tam 11 bloków. O wyburzeniu 7 zdecydowało jeszcze PKP, czyli były właściciel osiedla.

Osiedle Drewniane w Sędziszowie to pamiątka po czasach okupacji. Powstało ono z myślą o niemieckich pracownikach kolei. Po wojnie zostało zasiedlone przez polskich kolejarzy i przez kilkadziesiąt lat było w zasobach PKP. Na przełomie 1995 i 1996 roku PKP przekazało osiedle gminie Sędziszów do zasobu mieszkaniowego.

Galeria zdjęć Sędziszów. Osiedle Drewniane (26.04.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

PKP Sędziszów RPO RK Jędrzejów Wacław Szarek Osiedle Drewniane
other news

Podobne wiadomości

Zadłużenie Sędziszowa coraz większe, bo potrzebne są inwestycje

Zadłużenie Sędziszowa coraz większe, bo potrzebne są inwestycje

Najstarsze osiedle w Sędziszowie przejdzie termomodernizację

Najstarsze osiedle w Sędziszowie przejdzie termomodernizację

Lokatorzy Osiedla Drewnianego doczekają się remontu bloków

Lokatorzy Osiedla Drewnianego doczekają się remontu bloków

Sędziszów nadrabia zaległości inwestycyjne

Sędziszów nadrabia zaległości inwestycyjne