Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO POZNAŃ. Innowacyjny krzemowy napęd od Cegielskiego

Może być wykorzystane do napędu pociągów dużych prędkości. Spółka ENERGOCENTRUM należąca do grupy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wspólnie z gdańską spółką, opracowała urządzenie dla taboru kolejowego.

25.04.2020 19:35
Źródło: Radio Poznań

image   Fot. / zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Wykorzystuje ono innowacyjną na skalę światową technologię bazująca na węgliku krzemu. To tak zwany falownik trakcyjny.

Dzięki zastosowaniu technologii półprzewodników z węglika krzemu, powstał mniejszy, lżejszy i bardziej wydajny system napędowy i zasilania. Ma wysoką sprawność energetyczną, a praca tranzystorów wykonanych z węglika krzemu jest niesłyszalna dla ludzkiego ucha, co wpłynie na komfort pasażerów - zapewniają konstruktorzy urządzenia.

Opracowana technologia daje też możliwość wykorzystania odzyskanej w trakcie hamowania pociągu energii do zasilania klimatyzacji lub oświetlenia. Wszystkie rozwiązania przeszły pozytywnie testy.

- Mamy nadzieję, że to rewolucyjne pod względem technologicznym rozwiązanie opracowane w Polsce, zostanie dobrze odebrane nie tylko na rodzimym rynku, ale także u zagranicznych partnerów - mówi prezes Cegielskiego Rafał Kreduszyński.

Prace nad urządzeniem trwały trzy lata w ramach projektu Innotabor, realizowanego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.