Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Oczyszczalnia brudzi rzekę? [FILM, ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Dołów Biskupich w gminie Kunów są zaniepokojeni tym, jak w ostatnią niedzielę wyglądała rzeka Świślina. Nurt był pełen ścieków. Mieszkańcy uważają, że nieczystości pochodzą z oczyszczalni w Godowie w gminie Pawłów. Jak się okazuje, to nie pierwsza taka sytuacja w ciągu ostatnich miesięcy.

Autor: Emilia Sitarska

24.04.2020 15:12

image 24.04.2020. Doły Biskupie. Zanieczyszczenie w Świślinie Fot. / Maria Pająk

Jak mówi Maria Pająk, radna z Dołów Biskupich, mieszkańcy szybko zareagowali i poinformowali o podejrzanych nieczystościach w rzece. Radna pojechała na miejsce, wykonała filmy oraz zdjęcia. Jak mówi, problem trwa już od kilku lat.

- Po niedzielnym spuszczaniu nieczystości został muł, nie da się w pobliżu przebywać. Te nieczystości wzbudzają oburzenie mieszkańców, którzy mieszkają w pobliżu - mówi Maria Pająk.

Problem jest znany burmistrzowi Kunowa - Lechowi Łodejowi. Jak mówi, po ubiegłorocznych rozmowach z wójtem gminy Pawłów, problem miał zostać rozwiązany do końca 2019 roku. Lech Łodej uważa, że tak się jednak nie stało.

- Byliśmy zmuszeni wystąpić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach z prośbą o kontrolę - mówi Lech Łodej. Dodaje, że Świślina jest wyjątkową górską rzeczką, dla której takie zanieczyszczenia są zabójcze. Ponadto to podtruwanie całego rejonu. Rzeczka wpływa bowiem do Kamiennej, a ta przepływa przez Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko.

Wójt Pawłowa Marek Wojtas odpowiada, że rzeczywiście w ubiegłym roku gmina miała problem z oczyszczalnią w Godowie, jednak instalacja została naprawiona. Zaprzecza też oskarżeniom mieszkańców Dołów Biskupich.

- Pod koniec 2019 roku, zostały podjęte działania naprawcze, zainwestowaliśmy w zmianę technologii i urządzeń. W tej chwili uważam problem za rozwiązany, bo nie powinniśmy mieć problemu ze zrzutem ścieków nieoczyszczonych - informuje Marek Wojtas.

Wójt Pawłowa uważa, że to co w niedzielę wpłynęło do Świśliny to nic innego jak oczyszczone ścieki i dodaje, że to normalna sytuacja.

Galeria zdjęć Doły Biskupie. Zanieczyszczenie w Świślinie (24.04.2020) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Nietulisko Duże oczyszczalnia ścieki RK Ostrowiec Św. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Lech Łodej
other news

Podobne wiadomości

Oczyszczalnia nie pomaga. Bobrza wciąż zanieczyszczona

Oczyszczalnia nie pomaga. Bobrza wciąż zanieczyszczona

Zanieczyszczona woda w Bilczy. Nie wolno jej spożywać

Zanieczyszczona woda w Bilczy. Nie wolno jej spożywać

Zanieczyszczona woda w gminie Stopnica. Sprawdź, w których miejscowościach

Zanieczyszczona woda w gminie Stopnica. Sprawdź, w których miejscowościach

Zanieczyszczona woda w zalewie to nie wina kopalni? Są wyniki kontroli

Zanieczyszczona woda w zalewie to nie wina kopalni? Są wyniki kontroli