Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

Współprowadzenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego staje się faktem. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana jutro. Ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie będzie miało formę wideokonferencji.

Autor: Dorota Klusek

23.04.2020 18:00

image Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce
Komentarze

To długo oczekiwany dzień dla samorządu województwa świętokrzyskiego, który dotychczas był jedynym organem prowadzącym kielecką scenę dramatyczną, jak i dla samego dla teatru. Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, to ważny moment dla świętokrzyskiej kultury, ponieważ teatr dołączy do polskiej elity.

- Oprócz prestiżu oznacza to także dodatkowy zastrzyk gotówki. Ministerstwo będzie co roku wspierało kielecki teatr kwotą miliona złotych na bieżącą działalność - zaznacza.

Poseł Krzysztof Lipiec dodaje jednak, że wraz z umową o współprowadzeniu, zostanie podpisany dokument, dzięki któremu teatr otrzyma dodatkowe 20 mln zł.

- Umowa będzie miała taką formułę, że zostaną zapowiedziane, a tak naprawdę przyobiecane środki ze strony ministra kultury. To jest kwota w wysokości 20 mln zł na zrealizowanie ważnego zadania, jakim jest modernizacja obecnej siedziby teatru – wyjaśnia parlamentarzysta.

Te pieniądze będą istotnym wkładem do budżetu inwestycji, która ma kosztować około 80 mln zł. Umowę podpiszą wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, zaś ze strony władz województwa marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski. Będzie obowiązywała przez pięć lat.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie trzecią świętokrzyską instytucją współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Dotychczas były to Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Andrzej Bętkowski Teatr Żeromskiego Piotr Gliński RK Kielce Marek Bogusławski
other news

Podobne wiadomości

Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

Przedstawiciele ministerstwa wizytowali kielecki teatr dramatyczny

Przedstawiciele ministerstwa wizytowali kielecki teatr dramatyczny

Kielecki teatr będzie współprowadzony przez ministerstwo

Kielecki teatr będzie współprowadzony przez ministerstwo