Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rafał Nowak: gdy dochodzi do łamania prawa musi być możliwość zajęcia majątku

- W Polsce potrzeba szybkich zmian w prawie, dzięki którym będzie można skutecznie obciążać kosztami likwidacji, czy utylizacji niebezpiecznych odpadów nieuczciwych przedsiębiorców - powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, komentując sytuację do jakiej doszło w Nowinach.

Autor: Marek Orkisz

21.04.2020 08:28 / Aktualizacja 21.04.2020 08:41

image Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak przypomniał, dwa lata temu inspektor ochrony środowiska nałożył na właścicieli składowiska kary i nakazał uprzątnięcie terenu. Jak się jednak okazało ani kary nie było z czego egzekwować ani właściciel nie uprzątnął składowiska.

W podobnej sytuacji jest wiele innych składowisk, zauważa gość Radia Kielce i mówi że niezbędne są szybkie zmiany w prawie.

- Sugeruje, że w sytuacji gdy dochodzi do łamania prawa musi być możliwość zajęcia majątku takiego przedsiębiorcy na poczet kar, czy kosztów utylizacji. W przeciwnym razie z problemem, czyli tykającą bombą pozostają samorządy - dodał.

Według wicewojewody utylizacja jest niezwykle droga, dlatego zamiast przeprowadzić ten proces, nieuczciwe firmy zajmujące się wywozem odpadów próbują się ich pozbyć często w nielegalny sposób. Jeżeli więc ktoś zarabia na tym gigantyczne pieniądze, to powinien ponosić także finansowe koszty faktycznej utylizacji. Nie może być tak że za wszystko płaci samorząd albo państwo.

Rafał Nowak liczy także że uda się odpowiedzieć na pytanie co było przyczyną pożaru w Nowinach i kto jest temu winny. Ma w tym pomóc śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratora Generalnego Ministra Zbigniewa Ziobro.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

pożar wicewojewoda Rafał Nowak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Koniec akcji gaśniczej w Sitkówce-Nowiny, ale strażacy wciąż pracują

Koniec akcji gaśniczej w Sitkówce-Nowiny, ale strażacy wciąż pracują

Wicewojewoda apeluje o rozsądek i umiar

Wicewojewoda apeluje o rozsądek i umiar