Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

SOR na Czarnowie przeżywa oblężenie. Czy grozi nam paraliż ochrony zdrowia?

Coraz trudniejsza sytuacja panuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Jak informowaliśmy, w sobotę zamknięto drugi SOR, przy ulicy Kościuszki, z powodu potwierdzenia koronawirusa u jednego z pacjentów.

Autor: Dorota Klusek

20.04.2020 11:43

image Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wyjaśnia, że personel tej lecznicy nie wytrzyma takiej sytuacji, jaka obecnie panuje.

- Do naszego SOR-u są kierowani praktycznie wszyscy pacjenci z Kielc, a z uwagi na specyfikę placówki, trafiają do nas również chorzy w ciężkich stanach i po wypadkach z całego regionu świętokrzyskiego. Personel w obecnej sytuacji musi zachowywać wszelkie środki ostrożności, co dodatkowo obciąża i powoduje, że praca jest wielokrotnie trudniejsza. W sklepach i kościołach na 15 metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. W naszym SOR-ze z pewnością nie ma obecnie mowy, aby była możliwość zastosowania się do tych zasad - podkreśla.

Anna Mazur-Kałuża nie kryje obaw, że może dojść do zamknięcia SOR-u w tej lecznicy, co może mieć poważne konsekwencje, dlatego apeluje, by pacjenci indywidualni zgłaszali się tu w ostateczności.

- Jeżeli dojdzie do zamknięcia SOR WSzZ, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest bardzo prawdopodobne, w mieście dojdzie do paraliżu ochrony zdrowia - mówi i dodaje: - Pacjentów indywidualnych prosimy, aby przychodzili do naszego SOR-u tylko w sytuacji, gdy nie mogą absolutnie uzyskać pomocy w innym miejscu. Trzeba liczyć się z tym, że osoby w stanach lżejszych będą musiały oczekiwać na konsultacje w długich kolejkach - zaznaczyła.

Rzecznik radzi, żeby osoby z lżejszymi przypadkami szukały pomocy na przykład w przychodniach oraz placówkach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Przypomina, że SOR Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest miejscem, gdzie powinni trafiać jedynie chorzy w najcięższych stanach.

W związku z tragiczną sytuacja na SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach poseł Piotr Wawrzyk wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pomoc dla szpitala. Ministerstwo zadeklarowało, że podejmie natychmiastowe działania w sprawie. Poseł Wawrzyk monitoruje sytuację i zapowiada dalsze interwencje, gdyby była taka konieczność.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony SOR Szpital Kielecki RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

SOR na Czarnowie przeżywa oblężenie

SOR na Czarnowie przeżywa oblężenie

SOR i chirurgia w Szpitalu Kieleckim nadal zamknięte

SOR i chirurgia w Szpitalu Kieleckim nadal zamknięte

Koronawirus także w Szpitalu Kieleckim. Zamknięty SOR

Koronawirus także w Szpitalu Kieleckim. Zamknięty SOR

COVID-19 w szpitalu na Czarnowie. Zakażone pielęgniarki

COVID-19 w szpitalu na Czarnowie. Zakażone pielęgniarki