Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Budowa mostu na Wiśle prawie na półmetku

Mimo epidemii trwają prace budowlane na jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w województwie świętokrzyskim. To budowa mostu na Wiśle, który połączy Nowy Korczyn z leżącą po stronie Małopolski miejscowością Borusowa.

Autor: Marta Gajda

19.04.2020 11:58

image 16.04.2020 Nowy Korczyn. Most. Budowa Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Karol Rożek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, harmonogram jest napięty, jednak na razie prace idą zgodnie z założonym planem. Dodaje, że budowa jest zaawansowana w wysokości około 45 proc. Na miejscu jest trzynaście podpór, które będą podtrzymywać główną konstrukcję prawie 700-metrowego mostu.

Obecnie trwają roboty związane z budową dźwigarów głównych. Oparta na nich przeprawa umożliwi ruch pojazdów i pieszych. Dodaje jednak, że pandemia koronawirusa utrudnia inwestycję.

- Mamy niepełną obsadę pracowniczą. Mamy także obawy co do terminowych dostaw materiałów. Zakładany termin zakończenia budowy mostu 15 listopada jest aktualny, chociaż trudno przewidzieć co może się jeszcze wydarzyć w związku z epidemią - podkreśla.

- Na placu budowy pracuje kilkadziesiąt osób, głównie zbrojarze, betoniarze, ale i osoby, które będą wykonywać roboty wykończeniowe, które są najbardziej czasochłonne, a będą możliwe po zabetonowaniu całego mostu - zaznacza. 

Karol Rożek dodaje, że obecnie trwają także prace związane z dojazdami do drogi krajowej 73. To budowa nasypu i pierwszych warstw konstrukcji drogi.

Most ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja zastąpi przeprawę promową, ułatwi ruch w kierunku Krakowa, Tarnowa oraz autostrady A4.

Prace rozpoczęto pod koniec marca 2019 roku. Łączna wartość inwestycji to ponad 53 mln zł. Za jej realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia.

Galeria zdjęć Nowy Korczyn. Most. Budowa (17.04.2020) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wisła Nowy Korczyn RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Powstanie drugi most w Nowym Korczynie. Na potrzeby obwodnicy

Powstanie drugi most w Nowym Korczynie. Na potrzeby obwodnicy

Most w Nowym Korczynie rośnie w oczach [MAPA]

Most w Nowym Korczynie rośnie w oczach [MAPA]

Most już wyrasta na brzegach Wisły

Most już wyrasta na brzegach Wisły

Prace przy budowie mostu na Wiśle idą pełną parą

Prace przy budowie mostu na Wiśle idą pełną parą