Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będzie więcej laboratoriów badających koronawirusa

W województwie świętokrzyskim mają powstać trzy nowe laboratoria, w których będą badane próbki na obecność koronawirusa. Jak informowaliśmy, przygotowanie miejsca badań w sandomierskim szpitalu zapowiedziało tamtejsze starostwo. Teraz o zamiarze zbudowania dwóch laboratoriów informuje samorząd województwa.

Autor: Iwona Murawska

17.04.2020 13:19

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pierwsze uruchomione zostanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor centrum, obecnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby laboratorium.

- To zapewni nam bezpieczeństwo i ciągłość leczenia onkologicznego, a także bezpieczeństwo naszego personelu. Już od wielu lat posługujemy się technikami biologii molekularnej. Mamy zespół, który pracuje dla nas już od 14 lat, dlatego będziemy mogli w bardzo precyzyjny sposób prowadzić wszystkie badania. W tej chwili kończymy już adaptacje pomieszczeń, które będą spełniały wszystkie warunki, by móc tam badać próbki pobrane od osób podejrzanych o zakażenie - dodał profesor Stanisław Góźdź.  

Laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie badało nie tylko próbki pobrane od personelu medycznego i pacjentów tego szpitala, ale także od pacjentów oddziału onkologiczno-hematologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.

Jak informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa, drugie laboratorium uruchomione zostanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Oba te szpitale mają największy potencjał. Są w stanie przy niewielkim nakładzie kosztów dojść do tego, by sprawnie uczestniczyć w diagnozowaniu osób podejrzanych o zakażenie Sars-CoV-2 - dodał Marek Bogusławski.

Nowe laboratoria uruchomione zostaną w ciągu kilku najbliższych dni. Obecnie w naszym regionie działają dwa laboratoria, w których wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Dotychczas przebadano tam ponad 4,5 tys. próbek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Laboratorium Wojewódzki Szpital Zespolony Stanisław Góźdź Świętokrzyskie Centrum Pediatrii RK Sandomierz RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii Marek Bogusławski koronawirus Szpital Specjalistyczny Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Będą testy na koronawirusa w Sandomierzu?

Będą testy na koronawirusa w Sandomierzu?

Uniwersytet będzie miał laboratorium do koronawirusa

Uniwersytet będzie miał laboratorium do koronawirusa

Kolejne w regionie laboratorium wykonuje testy na koronawirusa

Kolejne w regionie laboratorium wykonuje testy na koronawirusa

Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa

Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa