Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne atrakcje dla odwiedzających Chęciny

Przyspieszają prace przy nowych chęcińskich atrakcjach. Najwcześniej mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać zagospodarowany teren wokół zbiornika w Lipowicy.

Autor: Izabela Mortas

16.04.2020 15:18

image 16.04.2020 Chęciny. Zamek Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak mówi burmistrz Robert Jaworski, otoczenie zbiornika wymagało gruntownej rewitalizacji.

Galeria zdjęć

16.04.2020 Lipowica, Gmina Chęciny. Rewitalizacja terenu przy zbiorniku wodnym(Zdjęcia: [16])

- Powstaną tu ścieżki rowerowe, spacerowe i dydaktyczne, ale też punkty widokowe, w tym specjalna kładka, z której będzie można podziwiać różne gatunki roślin i zwierząt - opisuje włodarz gminy.

Ponadto przewidziane jest stworzenie altan, elementów małej architektury, takich jak ławeczki i kosze, a także budowa parkingu. Całość będzie oświetlona i monitorowana. Prace są wykonane w siedemdziesięciu procentach. Gotowe są już ścieżki, w tej chwili powstaje toaleta, jest budowany parking. Niebawem zostaną zamontowane lampy i ławeczki.

Coraz wyraźniej widać też zarys parku miejskiego w Chęcinach, który powstaje na dwuhektarowej działce usytuowanej niemalże w samym centrum miasta.

- Prace są już naprawdę zaawansowane - zaznacza gospodarz gminy.

- Wykonano już wszystkie prace ziemne. W tym momencie powstają alejki, oczko wodne, przeprowadzane są kable do oświetlenia i monitoringu, lada dzień rozpoczną się nasadzenia - mówi.

Zacznie się także montaż skateparku i siłowni zewnętrznej. Robert Jaworski podkreśla, że teren się przejaśnił, bo wyburzono relikty budynków z lat 50. i 60., takie jak była ubojnia, budynek komunalny, czy garaże, które szpeciły centrum miasta. Z parku będzie można korzystać najprawdopodobniej już we wrześniu.

Zmienia się też zamek w Chęcinach, gdzie trwają prace konserwatorsko-remontowe przy średniowiecznych murach. Renowację przejdzie korona murów, wieża środkowa, a także wieża zachodnia.

Według danych zebranych przez pracowników zamku, w ubiegłym roku odwiedziło go miesięcznie średnio około 18,5 tys. turystów. Od chwili odrestaurowania łącznie: 996 tys. osób.

Na otwarcie czeka też izba muzealna „Pana Wołodyjowskiego”. Ta powstaje w chęcińskiej Niemczówce. Turyści zobaczą w nowym miejscu między innymi, jak powstawały poszczególne sceny do tej produkcji, a także obejrzą fotografie - pamiątki, zrobione przez mieszkańców. Izba jest niemal gotowa, zostanie otwarta zaraz po ustaniu epidemii.

Galeria zdjęć Chęciny. Prace przy miejskich atrakcjach (16.04.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

zamek w Chęcinach Chęciny zbiornik w Lipowicy Robert Jaworski RK Kielce Niemczówka
other news

Podobne wiadomości

Poseł Lipiec i SSE wspomagają gminę Chęciny

Poseł Lipiec i SSE wspomagają gminę Chęciny

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w gminie Chęciny

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w gminie Chęciny

Chęciny chcą walczyć ze smogiem

Chęciny chcą walczyć ze smogiem

Chęciny świętują koronację

Chęciny świętują koronację