Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Po interwencjach, Eneris będzie częściej wywoził śmieci

Po interwencji władz miasta, która z kolei była reakcją na liczne skargi mieszkańców Kielc, firma Eneris zwiększy częstotliwość odbioru śmieci.

Autor: Izabela Mortas

15.04.2020 17:33

image 14.04.2020. Kielce. Przepełnione pojemniki w altanach śmietnikowych Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Agata Binkowska, dyrektor wydziału gospodarki i środowiska w kieleckim ratuszu, podczas naszej audycji „Punkty widzenia” poinformowała, że dziś odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta z firmą Eneris. Do końca tego tygodnia będą uprzątnięte wszystkie śmieci zalegające w altanach oraz z posesji jednorodzinnych. Od poniedziałku zwiększy się natomiast częstotliwość odbioru odpadów. Segregowane i biodegradowalne będą odbierane zarówno w dzień, jak i w nocy - w trybie 24-godzinnym przez dwie grupy pracowników. Po zgłoszeniu będą też odbierane odpady wielkogabarytowe. Od poniedziałku zainteresowani proszeni są o kontakt pod adresem mailowym: zbigniew.bartkiewicz@eneris.pl.

Władze Kielc i miejscy radni są wyjątkowo zgodni w ocenie pracy firmy wywożącej śmieci. Większość rajców zaznacza, że choć obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa może generować dodatkowe problemy, przedsiębiorstwo powinno wyjść im naprzeciw.

Jak informowaliśmy, w wielu miejscach Kielc odpady zalegają w altanach śmietnikowych i przed nimi. Firma Eneris tłumaczy, że to wynik zastawiania altan samochodami. Podkreślała przy tym, że śmieci są przyjmowane zgodnie z harmonogramem interwencyjnym. Inne zdanie mają mieszkańcy miasta i radni.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości rozumie, że wszystkie firmy znalazły się w specyficznej sytuacji związanej z epidemią, ale nie zwalnia z wywiązywania się z obowiązków, czyli właściwego odbierania śmieci.

- Otrzymuję wiele sygnałów od mieszkańców z różnych części miasta, że odpady zalegają w altanach. Musi się to zmienić, bo Kielce zostaną zasypane śmieciami - mówi radny.

Dodaje, że na pewno będzie chciał uzyskać informację od prezydenta z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji.

Katarzyna Suchańska, przewodnicząca klubu Bezpartyjni i Niezależni przyznaje, że kielczanie spędzają więcej czasu w domach, przez co mogą produkować więcej odpadów, ale nie kryje, że do niej także dociera mnóstwo skarg od mieszkańców miasta, więc zjawisko jest niepokojące.

- Śmieci nie są odbierane z częstotliwością, jaka byłaby wskazana w zaistniałej sytuacji. Nic się nie poprawia, choć podejmujemy rozmowy z urzędnikami odpowiedzialnymi za gospodarkę odpadami w mieście i przedstawicielami firmy - zaznacza.

Zaniepokojona obecnym stanem rzeczy jest też Anna Kibortt, przewodnicząca klubu „Projekt Wspólne Kielce”.

- Zaskakujące, że firma utrzymuje, iż nie ma żadnych opóźnień, tymczasem kielczanie zgłaszają problemy i dokumentują to zdjęciami - mówi.

Radna dodaje, że powodem zalegania śmieci może być ich większa produkcja w okresie okołoświątecznym, jednak taki problem powinien wystąpić maksymalnie przez tydzień.

Agata Wojda, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej przyznaje, że codziennie otrzymuje interwencje od mieszkańców i uważa, że problem wynika z kilku powodów.

- Po pierwsze, przez pewien czas w mieście obowiązywała zaniżona częstotliwość odbioru śmieci. Po drugie, produkujemy więcej odpadów, siedząc w domu. Robimy porządki, sprzątamy piwnice i garaże, a także zamawiamy towary w internecie, co generuje dodatkowe pudełka na produkty. Odbiór śmieci jest już częstszy, więc sytuacja powinna się unormować - ocenia.

Radna dodaje, że jeśli ilość odpadów w altankach w najbliższym czasie się nie zmniejszy, miasto powinno pomyśleć o zamówieniu częstszych odbiorów.

Galeria zdjęć Kielce. Przepełnione pojemniki w altanach śmietnikowych (14.04.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

śmieci Agata Wojda RK Kielce Jarosław Karyś Eneris wywóz śmieci Katarzyna Suchańska Anna Kibortt Agata Binkowska
other news

Podobne wiadomości

Ponownie przyjmują nietypowe śmieci

Ponownie przyjmują nietypowe śmieci

Śmieci zasypują Kielce. Czemu ich nie wywożą?

Śmieci zasypują Kielce. Czemu ich nie wywożą?