Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będą testy na koronawirusa w Sandomierzu?

Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu zamówił w Stanach Zjednoczonych sprzęt do badania próbek na koronawirusa. Pieniądze na stworzenie laboratorium pochodzić będą z budżetu powiatu oraz dziewięciu gmin.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

15.04.2020 11:47 / Aktualizacja 15.04.2020 14:21

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Robimy to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu i personelu medycznego naszego szpitala. Jest stan epidemii, ale pacjenci mają też inne schorzenia, dlatego szpital musi działać i ratować życie. Szybkie wykrycie, czy ktoś jest zarażony, czy nie jest kluczowe - powiedział starosta sandomierski Marcin Piwnik.

Starosta zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do badania próbek i pozwolenie na uruchomienie laboratorium w sandomierskim szpitalu. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła, ale z nieoficjalnych rozmów władz powiatu z resortem wynika, że ministerstwo jest gotowe wyrazić zgodę na badanie próbek w powstającym w Sandomierzu laboratorium.

Potrzebne jest jednak specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym stanie urządzenie do badania próbek wraz z kabiną. Koszt adaptacji pomieszczeń i wyposażenia wyniesie około 300 tysięcy złotych. Po 50 tysięcy złotych na ten cel przeznaczy powiat z własnego budżetu oraz miasto. Pozostałych osiem gmin powiatu wstępnie zadeklarowało wkłady  po 25 tysięcy złotych każda.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek podkreśla, że samorządy muszą się w tej sprawie wspierać. - Moim zdaniem, przelicznik dofinansowania powinien zależeć od liczby mieszkańców gminy, ale sprawa jest na tyle ważna, że nie ma sensu wchodzić w dyskusję na ten temat. Nasza gmina przekaże pieniądze, na razie badamy jak to zrobić zgodnie z prawem - powiedział wójt Krzysztof Tworek.

Wyposażenie do badania próbek na koronawirusa powinno trafić do Sandomierza za trzy tygodnie. W tym czasie pracownicy szpitalnego laboratorium przejdą szkolenie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Po uruchomieniu linii będzie można zbadać od 40 do 50 próbek dziennie. Narodowy Fundusz Zdrowia zadeklarował, że będzie pokrywał koszt tych badań.

Obecnie w Świętokrzyskiem pracują dwa laboratoria badające próbki pod kątem występowania koronawirusa. Dzienni mogą wykonać do 250 badań. Dotychczas przebadano ponad 3000 próbek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Miasta Obrazów RK Sandomierz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach Ministerstwo Zdrowia Krzysztof Tworek Marcin Piwnik starosta sandomierski koronawirus Szpital Specjalistyczny Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Zwiedzali Sandomierz mimo zakazów

Zwiedzali Sandomierz mimo zakazów

Sandomierz chce przeprowadzać testy na obecność koronawirusa

Sandomierz chce przeprowadzać testy na obecność koronawirusa

Sandomierz handluje w świecie wirtualnym

Sandomierz handluje w świecie wirtualnym

Sandomierz zamyka miejsca rekreacji

Sandomierz zamyka miejsca rekreacji