Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Władze UJK w ogniu pytań studentów

Ponad 160 pytań od studentów otrzymały władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W większości dotyczyły one organizacji zajęć w czasie pandemii.

Autor: Dorota Klusek

08.04.2020 17:15

image   Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Dziś odpowiedzieli na nie: rektor uczelni profesor Jacek Semaniak oraz prorektorzy: profesor Monika Szpringer, profesor Stanisław Głuszek i profesor Michał Arabski.

Władze uniwersytetu po raz pierwszy skontaktowały się ze studentami ze studia telewizyjnego Uniwersyteckiego Centrum Mediów UJK. Wystąpienie można było śledzić w na uczelnianym kanale na Youtube, a jednocześnie na czacie widzowie mogli komentować i zdawać pytania.

Jak mówił po zakończeniu medialnego spotkania rektor Jacek Semaniak, fakt, że spotkanie odbyło się w tak szerokim gronie świadczy o tym, że ta forma komunikacji jest pożądana.

- Będziemy z niej korzystać - zapowiedział.

Tą drogą profesor Jacek Semaniak zaapelował do całej społeczności akademickiej o rozważne zachowanie i stosowanie się do zaleceń.

- Nie dlatego, że te zalecenia są tak pięknie sformułowane, tylko żebyśmy się troszczyli o siebie nawzajem. Można buńczucznie powiedzieć: ja się nie boję. Można się nie bać o siebie, ale trzeba się bać i trzeba się troszczyć o tego, który jest obok, o tego, który jest słabszy. Z myślą o tym, który jest mniej odporny starajmy się zachować racjonowanie w całej tej sytuacji – powiedział.

Za pośrednictwem mediów rektor UJK złożył też życzenia Wielkanocne.

- Symbolika tych świąt jest taka, że po tych chwilach zwątpienia, chwilach totalnego zagrożenia przychodzi nowe życie. I takich dobrych świąt, w dobrej refleksji, w zdrowiu, z tymi, którzy są najbliżsi, z którymi możemy być w naszych rodzinnych domach, i w poczuciu bliskości z tymi, których nie będziemy mieć przy sobie. Tego poczucia bliskości życzę państwu wszystkim -powiedział.

Wcześniej przez prawie godzinę władze uczelni odpowiadały na pytania żaków. Według pierwszych zapowiedzi uniwersytet mieli reprezentować rektor Jacek Semaniak oraz prorektorzy prorektor do spraw kształcenia profesor Monika Szpringer i prorektor do spraw nauki profesor Michał Arabski. Okazało się jednak, że wiele pytań pojawiło się ze strony studentów Collegium Medycznego, stąd do uczestników tego swoistego czatu dołączył też prorektor do spraw medycznych profesor Stanisław Głuszek.

Pytania studentów i doktorantów dotyczyły bieżącej sytuacji i organizacji zajęć w okresie pandemii. Studenci pytali o to, czy harmonogram roku akademickiego zostanie zachowany i czy w związku z tym Wielki Czwartek i Wielki Piątek będą tak zwanymi dniami rektorskimi, czyli wolnymi od zajęć. Bo zajęcia odbywają się online.

- Nauczyciele akademiccy mają obowiązek prowadzić zajęcia zdalnie, a studenci mają obowiązek w nich uczestniczyć - przypomniał rektor Jacek Semaniak.

Pod znakiem zapytania stoją jednak dalsze terminy, jak chociażby te związane z obroną prac magisterskich czy doktoratów. Osobną kwestią był sposób realizowania praktyk zawodowych. Jednak nie na każde pytanie można było precyzyjnie odpowiedzieć, bo nie wiadomo, jak długo potrwa zagrożenie związane z koronawirusem.

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak zachowa się pandemia - mówił profesor Stanisław Głuszek.

Wiele pytań dotyczyło kwestii finansowych. Studenci pytali, czy będą zachowane dotychczasowe terminy wypłat stypendiów socjalnych i czy gdyby rok akademicki został wydłużony, świadczenie zostanie zwiększone o kolejne miesiące. Studenci pytali też o odpłatność za akademiki, skoro w nich nie mieszkają.

Z kolei żacy, którzy są na płatnych formach studiów, interesowali się, czy będą mieli zwracane pieniądze za zajęcia, których w tym roku już nie uda się zrealizować.

Wśród wielu pytań pojawiło się także to o juwenalia. Tu jednak rektor Jacek Semaniak nie miał dobrych wiadomości. Tegoroczne juwenalia nie odbędą się, choć miały mieć charakter szczególny, bo to rok jubileuszowy, 50-lecia istnienia uczelni.

Wszelkie informacje dotyczące działalności Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w czasie pandemii można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni. Tam znajdą się też odpowiedzi na najważniejsze pytania z dzisiejszego spotkania.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK prof. Jacek Semaniak Stanisław Głuszek RK Kielce prof. Michał Arabski prof. Monika Szpringer
other news

Podobne wiadomości

UJK z nowym profesorem belwederskim

UJK z nowym profesorem belwederskim

AZS UJK na przymusowych urlopach

AZS UJK na przymusowych urlopach

UJK zawiesza praktyki studenckie

UJK zawiesza praktyki studenckie

UJK nie przyjmuje studentów i naukowców z zagranicy

UJK nie przyjmuje studentów i naukowców z zagranicy