Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz chce przeprowadzać testy na obecność koronawirusa

Władze powiatu sandomierskiego starają się o uzyskanie dofinansowania i pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia na wyposażenie laboratorium w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu pod kątem możliwości wykonywania testów na obecność koronawirusa.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

06.04.2020 14:45

image Na zdjęciu: Marcin Piwnik - starosta sandomierski i Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Starosta Marcin Piwnik powiedział, że w obecnej sytuacji, gdy rośnie ilość zachorowań takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na zdrowie i życie mieszkańców.

- Laboratorium byłoby w stanie dostarczać wynik testu po kilku godzinach. Badaniom na obecność koronawirusa poddawani byliby zarówno pacjenci, jak i profilaktycznie personel medyczny, dzięki czemu zmniejszone zostałoby ryzyko zakażeń, ponieważ wiadomo byłoby, kto może zostać w pracy, a kto musi udać się na kwarantannę. Również pacjenci byli spokojniejsi o swoje zdrowie i swoich bliskich - dodał starosta.

Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu przyznał, że przekształcenie szpitalnego laboratorium to duże wyzwanie, ale trzeba je podjąć i placówka jest na to przygotowana. Konieczne będzie dostosowanie pomieszczeń, ich remont oraz utworzenie nowej linii diagnostycznej. Dyrektor dodał, że w tym celu pracownicy laboratorium będą musieli zostać przeszkoleni.

Innym rozważanym wariantem jest zatrudnienie osób, które już mają doświadczenie w tym zakresie. Dyrektor Marek Kos podkreślił, że termin otwarcia takiego laboratorium będzie w dużej mierze zależeć od tego, kiedy uda się kupić odpowiednie wyposażenie. Jeśli będzie zgoda ministerstwa oraz pieniądze, placówka mogłaby rozpocząć pracę pod kątem testów na koronawirusa najwcześniej za kilka tygodni.

Szacuje się, że wyposażenie i remont pomieszczeń kosztować będzie od 500 do 700 tys zł. Teraz próbki z Sandomierza wysyłane są do badań do Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Marcin Piwnik Marek Kos koronawirus Szpital Specjalistyczny Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Testy na obecność koronawirusa dla pacjentów i personelu szpitali w całej Polsce

Testy na obecność koronawirusa dla pacjentów i personelu szpitali w całej Polsce

Pierwsze testy personelu przychodni bez zarażeń

Pierwsze testy personelu przychodni bez zarażeń

Testy przede wszystkim dla medyków

Testy przede wszystkim dla medyków