Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażacy z Bliżyna nie ugaszą traw

Strażacy z gminy Bliżyn nie będą wyjeżdżać do pożarów łąk i nieużytków. Taką decyzję podjął wójt gminy Mariusz Walachnia.

Autor: Monika Miller

03.04.2020 12:12

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O sprawie poinformował portal remiza.com. Na stronie pojawiła się informacja podpisana przez włodarza gminy. Wynika z niej, że w związku z zaistniałą sytuacją, związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, do odwołania zostaje zawieszony udział jednostek OSP z gminy Bliżyn w akcjach gaszenia podpaleń traw i nieużytków.

W artykule został zamieszczony komentarz redaktorów portalu: „Strażakom z gminy Bliżyn nigdy nie przyszłoby do głowy, że przyjdzie im żyć w czasach, gdzie ktoś ze względu na ich bezpieczeństwo zakaże im wyjeżdżać do popularnych w tym wiosennym okresie pożarów traw. (...) Od dnia dzisiejszego wszystkie jednostki OSP z terenu gminy mają kategoryczny zakaz interweniowania w przypadku pożarów traw, nieużytków rolnych.”.

Wójt postanowił skomentować swoją decyzję na oficjalniej stronie urzędu. Stwierdził, że w ubiegłym roku w gminie Bliżyn doszło do 165 pożarów, z czego 148 dotyczyło nieużytków, poboczy dróg i poszycia leśnego. Jego zdaniem były to „ewidentne podpalenia”. "Łudziłem się że ten rok będzie inny z uwagi na epidemię, ograniczenia w poruszaniu się, że troska o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich będzie priorytetem. Niestety od tygodnia, gdy tylko zrobiło się słonecznie i sucho, straż pożarna wyjeżdża codziennie po kilka razy. Czas już skończyć z tą głupotą i niefrasobliwością" - napisał [oryginalna pisownia].

O komentarz poprosiliśmy rzecznika Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Młodszy brygadier Marcin Nyga przypomniał, że to urząd gminy jest podmiotem finansującym jednostki OSP.

- Państwowa Straż Pożarna dystansuje się od komentarzy dotyczących decyzji wójta o wykluczeniu własnych jednostek OSP z akcji gaśniczych przy pożarach traw - stwierdził.

- Gmina Bliżyn znajduje się w rejonie chronionym jednostki ratowniczo-gaśniczej w Skarżysku-Kamiennej. Tamtejsze stanowisko kierowania w razie potrzeby będzie dysponować siły do likwidacji pożarów w Bliżynie i jego okolicach. Myślę, że mieszkańcy mogą spać spokojnie - dodaje.

Wypalania traw zabraniają ustawy: o ochronie przyrody i o lasach. Sprawcom grozi grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie życia, zdrowia lub mienia do 10 lat pozbawienia wolności.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Straż Pożarna Bliżyn OSP wypalanie traw RK Starachowice Ochotnicza Straż Pożarna Mariusz Walachnia koronawirus Marcin Nyga
other news

Podobne wiadomości

Strażacy apelują i przestrzegają przed wypalaniem traw

Strażacy apelują i przestrzegają przed wypalaniem traw

Punkty Widzenia: czy uda się powstrzymać wypalanie traw?

Punkty Widzenia: czy uda się powstrzymać wypalanie traw?

Rozpoczęło się wypalanie traw. Paliło się kilka hektarów łąk

Rozpoczęło się wypalanie traw. Paliło się kilka hektarów łąk