Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Koronawirus. Można korzystać z bezpłatnej pomocy psychologa [NUMERY TELEFONÓW]

Każdy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa. Instytucje podległe samorządowi województwa udostępniły numery telefoniczne, pod którymi dyżurują eksperci i podpowiadają, jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii koronawirusa.

Autor: Izabela Mortas

02.04.2020 15:34

image   Fot. / pixabay.com

- To inicjatywa moich współpracowników, podyktowana obecną sytuacją, która dla wielu osób jest trudna - mówi wicemarszałek Renata Janik.

Podkreśla, że w sumie uruchomiono trzy telefony. Dwa do psychologów ze Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego oraz jeden do interwenta kryzysowego z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- Do specjalistów można zgłosić się z każdą sprawą, z którą w obecnej sytuacji sobie nie radzimy - zaznacza Renata Janik.

Wicemarszałek zachęca, by z tej formy wsparcia korzystały różne grupy społeczne i zawodowe, bo jak podkreśla stres dotyka dziś wszystkich i dotyczy różnych sfer życia.

- Każdy z nas lubi mieć poczucie bezpieczeństwa, które dziś straciliśmy i to na wielu płaszczyznach – nie tylko zdrowia, lecz także życia zawodowego i prywatnego. Do tego dochodzą agresywne zachowania. Słyszymy, że osoby na kwarantannie, bądź chore są stygmatyzowane. W takich sytuacjach pomoc psychologa może okazać się bardzo potrzebna - mówi wicemarszałek.

Agnieszka Sołtys, psycholog psychoterapeta, która pomaga mieszkańcom regionu odnaleźć się w obecnej sytuacji zaznacza, że telefony już się rozdzwoniły. O pomoc proszą między innymi osoby starsze, ale też te, które nie wiedzą, czy objawy, jakie u siebie obserwują, są na podłożu stresowym, czy być może to symptomy zakażenia koronawirusem.

- Ważne jest, aby mieć plan dnia i zająć umysł. Najprostszym sposobem, który przy okazji będzie umacniał więzi rodzinne, są gry planszowe - mówi ekspertka.

Psycholog podkreśla, że warto koncentrować się na zajęciach, które dotychczas sprawiały nam przyjemność, na przykład rozwiązywać krzyżówki, czytać książki albo skupić się na działaniach, które przyniosą nam korzyści w przyszłości. Dobra będzie na przykład nauka języka angielskiego czy przygotowania do egzaminu na prawo jazdy.

Z pomocy psychologów można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14. Kontakt pod numerami: 41 362 61 89 i 41 248 17 00. Pod numerem 41 342 19 02 dyżuruje interwent kryzysowy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Psychologia RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie koronawirus