Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Uniwersytet będzie miał laboratorium do koronawirusa

W Kielcach powstanie kolejne laboratorium wykrywające koronawirusa. 250 tys. zł na jego utworzenie otrzymało Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Autor: Daniel Lenart

02.04.2020 13:33

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Profesor Stanisław Głuszek, prorektor kieleckiej uczelni do spraw medycznych mówi, że pieniądze pochodzą z subwencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zostały przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego.

- Czekamy na ten sprzęt, ale to trochę potrwa, kilka, albo kilkanaście dni. To dlatego, że podobną subwencję otrzymało kilka ośrodków w Polsce i również zamówiły potrzebne urządzenia. Ministerstwo chce zwiększyć możliwości wykrywania zakażeń wywołanych przez koronawirusa – tłumaczy profesor Stanisław Głuszek.

Będzie to już drugie laboratorium, w którym kadra Collegium Medicum diagnozuje osoby z podejrzeniem koronawirusa. Naukowcy pracują również w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu.

Dodatkowo w Internecie rozpoczęła się społeczna zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu diagnostycznego dla UJK. Jednym z jej inicjatorów jest Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce. Jak tłumaczy, w walkę z pandemią powinny się zaangażować również osoby prywatne.

- Mam nadzieję, że uda się szybko zebrać potrzebne 160 tys. zł. Za te pieniądze chcemy kupić produkowane w Korei urządzenie diagnostyczne oraz tysiąc testów na koronawirusa – mówi Kamil Suchański.

W niespełna dobę zebrano ponad 20 tys. zł. 

MOŻLIWOŚĆ WSPARCIA NA PORTALU: ZRZUTKA.PL 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK Kamil Suchański RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie

Koronawirus. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie

Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ograniczenia [OGLĄDAJ]

Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ograniczenia [OGLĄDAJ]

UJK z nowym profesorem belwederskim

UJK z nowym profesorem belwederskim

UJK zawiesza praktyki studenckie

UJK zawiesza praktyki studenckie