Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Małże, kumaki i żółwie wrócą do Nidy

Najpierw małże, potem kumak nizinny, traszka grzebieniasta i żółwie. Trwają prace nad odtworzeniem unikatowych walorów przyrodniczych delty rzeki Nidy. Wkrótce na Ponidziu przyrodnicy będą osiedlać nowe gatunki zwierząt, które wcześniej występowały w tym środowisku.

Autor: Izabela Mortas

01.04.2020 14:06

image 01.04.2020. Ponidzie. Delta Nidy Fot. / Archiwum Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

Prace odbywają się w ramach projektu, którego głównym założeniem jest odtworzenie bagien na kilkuset hektarach w tak zwanej śródlądowej delcie Nidy. Takie działanie ma kilka celów. Chodzi o zatrzymanie wody słodkiej w naturalny sposób i tym samym przeciwdziałanie suszom, które w ostatnim czasie są dużym problemem w całej Polsce.

Projekt ma także na celu przywrócenie bioróżnorodności na tym obszarze, gdzie dawniej występowało wiele gatunków ptaków, płazów i innych zwierząt związanych z wodą. Niestety, na skutek niewłaściwie przeprowadzonych prac melioracyjnych w latach 80. i 90. XX wieku, układ hydrologiczny tego obszaru został zaburzony. Przywrócenie naturalnej flory i fauny sprawi, że miejsce to zyska walory edukacyjne i turystyczne, tym bardziej, że w Umianowicach w gminie Kije powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, prezentujący właśnie życie w Nidzie i jej okolicach.

W najbliższej przyszłości będą wykonywane korekty przepływów wody, by przywrócić obszary podmokłe. Profesor Tadeusz Zając z Polskiej Akademii Nauk, kierownik projektu mówi, że jeszcze w tym roku do rzeki Nidy będzie wprowadzana skójka gruboskorupowa - gatunek słodkowodnego małża.

- To był kiedyś gatunek małża, który występował najliczniej. Niestety w ostatnich latach ten gatunek zanikł. Sytuacja w Nidzie jednak zmieniła się diametralnie i ostatnio ponownie pojawiły się małże - dodaje.

Są one ważnymi organizmami dla ekosystemu rzecznego, między innymi czyszczą wodę.
W delcie Nidy zadomowią się w tym roku także płazy: kumak nizinny i traszka grzebieniasta.

- To są gatunki typowe dla doliny rzecznej, zwłaszcza kumak nizinny. W delcie Nidy zamieszkają też żółwie błotne, choć proces ten będzie bardziej mozolny. Osobniki pozyskane będą z innych polskich populacji. Należy im także przygotować miejsce do bytowania. Takie już znaleziono.  Żółwie zamieszkają na wydmie otoczonej rozlewiskiem, co zabezpieczy ich przed drapieżnikami. Zanim jednak osiągną dojrzałość płciową i zaczną się rozmnażać, minie jednak kilkanaście lat - informuje dyrektor.

Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych zaznacza, że odtworzenie naturalnych walorów delty Nidy pozwoli prowadzić atrakcyjne działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz dla turystów.

- Główną zaletą naszej edukacji staną się zajęcia w bezpośrednim kontakcie z naturą. Podczas całodniowych wycieczek grupy zapoznają się z tutejszym środowiskiem i procesami, jakie w nim zachodzą. Zajęcia przeprowadzimy w ramach powstającego już obiektu w Umianowicach, udostępnimy kilka ścieżek edukacyjnych - przybliża dyrektor.

Zwiedzający poza ogromnym akwarium ukazującym życie w Nidzie odwiedzą między innymi czatownię, by podglądać ptaki wodno-brodzące, a także platformę, z której obserwować będą żółwie i ich wyspę, a także starorzecza. Powstanie też ścieżka bagienna z tratwą na linach, którą będzie można przedostać się na drugą stronę starorzecza.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej powstanie w pierwszej połowie 2022 roku, natomiast cały projekt związany z odzyskiwaniem walorów przyrodniczych w delcie Nidy potrwa do 2024 roku.

Galeria zdjęć Ponidzie. Delta Nidy (01.04.2020) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

inwestycja Nida RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Kielce Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
other news

Podobne wiadomości

Chcą przywrócić dawną przyrodę w delcie Nidy

Chcą przywrócić dawną przyrodę w delcie Nidy

Będą ratować unikalną deltę Nidy

Będą ratować unikalną deltę Nidy

Koniec ze śmieciami wzdłuż Nidy?

Koniec ze śmieciami wzdłuż Nidy?

Inwestorzy zainteresowani walorami Nidy

Inwestorzy zainteresowani walorami Nidy