Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak trwoga to do... świętego Rocha

Kaplica Świętego Rocha w Radoszycach miała chronić mieszkańców przed zarazą cholery. Została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku przy drodze wojewódzkiej numer 728. Obok kaplicy znajdował się również cmentarz choleryczny.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

29.03.2020 20:16

image 29.03.2020. Radoszyce. Kaplica św. Rocha Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Według regionalisty Stanisława Staciwy, zaraza cholery w Radoszycach trwała od 1829 do 1831 roku. Doprowadziła do śmierci niemal 700 mieszkańców. Kaplica Świętego Rocha powstała na początku zarazy. Jak informuje Tadeusz Czarnecki, artysta i znawca regionalnej sztuki, święty Roch, który miał chronić przed zarazą i morowym powietrzem nie przypadkowo został ustawiony właśnie w tym miejscu.

- Kaplica była usytuowana na niewielkim wzniesieniu na rozwidleniu dróg w kierunku Końskich i Kielc, czyli dróg wyjazdowych i wjazdowych do wsi. Kapliczki stawiono w takich miejscach, by pełniły funkcję ochronną przed zarazą – mówi.

Tadeusz Czarnecki dodaje, że około 20 lat temu, podczas prac ziemnych związanych z budową kanalizacji wykopano przy kaplicy Świętego Rocha ludzkie szczątki, więc najprawdopodobniej w tym miejscu znajdował się również cmentarz choleryczny.

- Dokopano się do kości ludzkich przy kaplicy Świętego Rocha, więc najprawdopodobniej właśnie tam dokonywano pochówku osób, które odchodziły na tę chorobę – mówi artysta.

Stanisław Staciwa w „Dziejach Radoszyc” pisze, że w 2007 roku podczas prac remontowo-porządkowych kaplicy znaleziono dębową szufladę ze skrytką na relikwie świętego, która okazała się pusta. Na odwrocie szuflady znajdował się tekst łaciński opisujący życie Świętego Rocha i datę budowy 1829.

29.03.2020. Radoszyce. Kaplica św. RochaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Radoszyce Święty Roch RK Końskie koronawirus Stanisław Staciwa
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie. Kolejna osoba zakażona koronawirusem

Świętokrzyskie. Kolejna osoba zakażona koronawirusem

Znamy wyniki prawie stu osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem

Znamy wyniki prawie stu osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem

Nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem

Nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem

KORONAWIRUS. Osoby zakażone: 51 167, zgony: 1 800 [RAPORT]

KORONAWIRUS. Osoby zakażone: 51 167, zgony: 1 800 [RAPORT]