Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ornitolodzy „polują” na ptaki

Wstają przed wschodem słońca, wydają duże sumy pieniędzy na profesjonalny sprzęt i podróże. Ornitolodzy są w stanie po otrzymaniu wiadomości o rzadkim gatunku ptaka przemieścić się setki kilometrów, żeby zdążyć zaobserwować nietypowe okazy.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

29.03.2020 08:39

image Kaczka krzyżówka Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Mimo, że głównym zadaniem ornitologów w Polsce jest spis występowania ptaków na określonych terenach, to każdy podczas obserwacji liczy na spotkanie rzadkiego okazu. Jak mówi Piotr Dębowski, ornitolog z Końskich, w jego przypadku najciekawszym doświadczeniem była obserwacja bernikli obrożnej na północ od Warszawy.

- Po 10 godzinach intensywnego obserwowania stad gęsi wiedzieliśmy, a może bardziej czuliśmy, że gdzieś tam jest bernikla. Dosłownie ostatnie spojrzenie na odlatującego ptaka nad łąkami okazało się „strzałem”. To była wyczekiwana bernikla obrożna - mówi.

Piotr Dębowski dodaje, że obserwowanie ptaków na świecie angażuje coraz większą grupę osób. Ornitolodzy oglądają skrzydlate zwierzęta i spisują zaobserwowane gatunki.

- W Stanach Zjednoczonych modna jest formuła tzw. „Big Year”. Ornitolodzy spędzają 365 dni w terenie, żeby zaobserwować jak największą liczbę ptaków na wszystkich kontynentach - mówi.

Kaczka krzyżówkaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Jak dodaje Piotr Dębowski czasami obserwatorzy nagrywają śpiew ptaków, rzadziej robią zdjęcia, ponieważ profesjonalny sprzęt jest bardzo drogi.

- Coraz więcej osób nagrywa świergot ptaków nawet smartfonami. Część z użyciem profesjonalnych lunet z aparatem fotograficznym utrwala rzadkie gęsi czy kaczki - mówi ornitolog.

Istnieją portale, na których ornitolodzy wymieniają się spostrzeżeniami np. clanga.com. Są też aplikacje, w których można rozsyłać zaobserwowane przez siebie rzadkie gatunki ptaków, co składnia niektórych śmiałków do przemierzenia setek kilometrów, żeby zdążyć je zobaczyć przed dalszą migracją.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ptaki ornitolog RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Ptaki rozpoczęły okres godowy

Ptaki rozpoczęły okres godowy

Ptaki zwiastują wiosnę

Ptaki zwiastują wiosnę

Jakie ptaki wybierają świętokrzyskie rzeki na zimę? Są m.in. czaple i nurogęsi

Jakie ptaki wybierają świętokrzyskie rzeki na zimę? Są m.in. czaple i nurogęsi