Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

PODRÓŻE ONLINE. Rzeka Nida - unikat w skali europejskiej

Jest jedną z większych rzek w województwie świętokrzyskim i jedną z najcieplejszych polskich rzek. Meandruje, tworzy malownicze rozlewiska, a wokół niej schronienie znajdują rzadkie gatunki ptaków.

Autor: Robert Felczak , Jarosław Kubalski

29.03.2020 13:45

image 28.03.2020 Rzeka Nida pod Motkowicami Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nida jest lewym dopływem Wisły, do której wpada koło Nowego Korczyna. Przepływa między innymi przez Sobków, Motkowice, Pińczów i Wiślicę. Powstaje z połączenia Białej i Czarnej Nidy (łączna długość obu rzek to 151 km; sama Nida - 96,6 km) w miejscowości Żerniki koło Chęcin. Nida jest rzeką nizinną. Jej maksymalna szerokość wynosi 79 metrów, w okolicach Motkowic, a głębokość 2,6 m. Nida to jedna z najcieplejszych polskich rzek - temperatura wody w lecie dochodzi nawet do 27 stopni Celsjusza.

Pomiędzy Motkowicami a Skowronnem Nida tworzy malowniczą, śródlądową deltę. Rozlewiska, starorzecza i cieki wodne tworzą tu specyficzny ekosystem. Można spotkać roślinność wodną, torfowiskową i bagienno-szuwarową z szeregiem rzadkich i chronionych gatunków. Występuje tutaj ok. 150 gatunków ptaków. Nidę na tym odcinku przecinają mosty kolejowe, w tym także wąskotorówki.

Śródlądowa delta Nidy w okolicy wsi Umianowice w gminie Kije to unikat w skali europejskiej. Podobnych delt rzecznych na Starym Kontynencie jest zaledwie kilka. Stąd też projekt „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”, który ma przywrócić unikalne walory przyrodnicze Nidy oraz ochronić ginące gatunki zwierząt, ptaków i roślin. Projekt będzie realizowany do końca 2024 roku na obszarze około 400 ha na terenie trzech gmin: Kije, Pińczów i Imielno.

Galeria zdjęć Rzeka Nida pod Motkowicami (28.03.2020) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Nida PODRÓŻE ONLINE
other news

Podobne wiadomości

PODRÓŻE ONLINE. Przełom Lubrzanki z lotu ptaka

PODRÓŻE ONLINE. Przełom Lubrzanki z lotu ptaka

PODRÓŻE ONLINE. Ruiny kościoła obrosłe legendą

PODRÓŻE ONLINE. Ruiny kościoła obrosłe legendą

PODRÓŻE ONLINE. Mroczny dwór szlachecki w Bolminie

PODRÓŻE ONLINE. Mroczny dwór szlachecki w Bolminie

PODRÓŻE ONLINE. Zobacz tajemnicze tunele WDK

PODRÓŻE ONLINE. Zobacz tajemnicze tunele WDK