Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Książka o legendarnym „Nurcie” w Internecie [PRZECZYTAJ ZA DARMO]

Najnowsza książka historyka Marka Jedynaka z kieleckiej delegatury IPN i Renaty Ściślewskiej-Skrobisz o legendarnej postaci z Gór Świętokrzyskich, Eugeniuszu Gedyminie Kaszyńskim, ps. „Nurt”, dostępna jest w Internecie za darmo.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

28.03.2020 17:51

image Sztab Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, Wykus, lipiec 1943 r. Fot. / Feliks Konderko „Jerzy” - zbiory Mariusza Baran-Barańskiego

Historyk zachęca do poznania tej wyjątkowej postaci, dowódcy zgrupowań partyzanckich Armii Krajowej, nie tylko przy okazji kwarantanny.

Jak mówi Marek Jedynak biografia opisuje życie Eugeniusza Kaszyńskiego od narodzin po realizację jego ostatniej woli, czyli spoczynku w wolnej Polsce na Wykusie u stóp kapliczki Matki Bożej Bolesnej.

- Książka opisuje losy dowódcy, cichociemnego, spadochroniarza Armii Krajowej, partyzanta, ale też oficera Obrony Narodowej, oficera polskich sił zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej i migranta - tłumaczy historyk.

Marek Jedynak dodaje, że książka od momentu publikacji miała zostać udostępniona za darmo, ale podczas ogólnopolskiej kwarantanny skorzystanie z niej jest dodatkowym argumentem za pozostaniem w domu.

- Teraz idealnie się wpisuje w kampanię #zostańwdomu, ale już wcześniej, bo w 2019 roku, gdy przygotowywaliśmy książkę, uznaliśmy, że udostępnimy ją w całości za darmo w formacie pdf - dodaje historyk.

Premiera biografii „Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński „Nurt”, „Mur”, „Zygmunt” (1909-1976)” miała miejsce 29 lutego 2020 roku.

MAREK JEDYNAK, RENATA ŚCIŚLEWSKA-SKROBISZ, MAJOR EUGENIUSZ GEDYMIN KASZYŃSKI "NURT", "MUR", "ZYGMUNT" (1909-1976), WARSZAWA 2019 [POBIERZ PLIK PDF]

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Eugeniusz Kaszyński "Nurt" doktor Marek Jedynak RK Końskie