Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowoczesny zegar odmierza czas z wieży kolegiaty w Końskich

Zegar na wieży kolegiaty pw. Świętego Mikołaja w Końskich to nowy mechanizm, który w 2008 roku zastąpił 90-letni zabytkowy zegar. Nowe urządzenie z czterema tarczami wybija godziny i kwadranse.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

28.03.2020 13:06

image 28.03.2020. Końskie. Zegar na wieży kolegiaty pw. Świętego Mikołaja Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Jak informuje proboszcz parafii ksiądz Andrzej Zapart, poprzedni zegar pochodził 1913 roku. W obecnym zachowano wielkość poprzednich tarcz.

- Poprzedni mechanizm zachowaliśmy jako zabytek. W nowym czasomierzu zainstalowano urządzenie elektroniczne, które odbiera sygnał radiowy z Frankfurtu nad Menem i ustawia się zgodnie z nim - mówi proboszcz.

Zegar, który wcześniej przez 90 lat był zamontowany na kościelnej wieży i wskazywał godzinę przez niemal cały XX wiek był urządzeniem z warsztatu zegarmistrza warszawskiego Józefa Pazderskiego, specjalizującego się w zegarach wieżowych.

Jak informuje ksiądz Andrzej Zapart, poprzedni zegar został zamontowany w wieży na początku XX wieku po przebudowie kolegiaty.

- W 1913 roku zakończono przebudowę kościoła. Do XVI-wiecznej budowli dobudowano nowszą część. Wtedy również zainstalowano zegar. Było to w czasie, gdy parafią opiekował się ksiądz Albin Chojko - dodaje proboszcz.

Mechanizm urządzenia w zegarze poruszał wskazówki na cyferblacie za pomocą przekładni, a wprawiany był w ruch poprzez ręczne nakręcanie. W wieży kościelnej zachowała się instrukcja nakręcania mechanizmu w sytuacji, gdy zegar się spieszył lub zbyt późno wskazywał godzinę, informuje regionalista Krzysztof Woźniak.

Poza dobrze znanym zegarem na wieży kościelnej, na południowej ścianie kościoła znajduje się zegar słoneczny z 1621 roku. 

28.03.2020. Końskie. Zegar słoneczny z 1621 roku na południowej ścianie kolegiaty pw. Świętego MikołajaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zegar RK Końskie kolegiata pw. Świętego Mikołaja ks. Andrzej Zapart
other news

Podobne wiadomości

Zegar słoneczny z Ptkanowa skrywa wiele tajemnic

Zegar słoneczny z Ptkanowa skrywa wiele tajemnic

Zegar słoneczny w Starachowicach. Pamiątka po cystersach

Zegar słoneczny w Starachowicach. Pamiątka po cystersach

Dziś w nocy zmieniamy czas. Poznaj historię najstarszych kieleckich zegarów

Dziś w nocy zmieniamy czas. Poznaj historię najstarszych kieleckich zegarów

Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka?

Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka?