Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejna ważna decyzja w sprawie kazimierskiego uzdrowiska

W Kazimierzy Wielkiej będzie mogło powstać miasteczko uzdrowiskowe, które da szansę na rozwój hotelarstwa, gastronomii, budownictwa pensjonatów czy obiektów rehabilitacyjnych.

Autor: Marta Gajda

27.03.2020 19:35

image 27.03.2020. Kazimierza Wielka. Tereny w strefie A Fot. / Adam Bodzioch

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoliło na odrolnienie ponad 64 hektarów gruntów rolnych położonych na terenie tej gminy. 

- To podstawowa i fundamentalna decyzja. Pozwoli sfinalizować plan przestrzennego zagospodarowania, w tzw. strefie A - terenu samego uzdrowiska, czyli kazimierskiego zbiornika i okolic Słonowic i Donos - komentuje Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

- W tej strefie po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego można będzie wydawać decyzję na budowę obiektów uzdrowiskowych - zaznacza.

Dodaje, że do tej pory prace nad planem chwilowo były wstrzymane, bo potrzebna była właśnie ta decyzja resortu rolnictwa.

- Mamy czas do końca lipca, aby ostatecznie uchwalić w tej części plan zagospodarowania. Mamy gotową ofertę, pełną ofertę dla inwestora - podkreśla.

Z wnioskiem o wyrażenie zgody na odrolnienie tych terenów gmina Kazimierza Wielka wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 19 grudnia ubiegłego roku.

W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczono te tereny nie tylko pod usługi lecznictwa uzdrowiskowego, ale i ochrony zdrowia, usług sanatoryjnych, turystyki, sportu i rekreacji oraz pod zieleń parku uzdrowiskowego wraz ze strefą zdrojowo-wypoczynkową.

Wniosek został także pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz marszałka województwa świętokrzyskiego.

Obszar uzdrowiskowy podzielony został na trzy strefy: A, B, C. Pierwsza obejmuje teren samego uzdrowiska, czyli okolic Słonowic i Donos, druga miasta, a trzecia podmiejskich Cudzynowic, gdzie znajduje się odwiert.

Obecnie trwa rozbudowa istniejącej pływalni w Kazimierzy Wielkiej o całoroczny zewnętrzny, odkryty basen termalny wraz z niezbędną infrastrukturą oraz parkingiem, a także budową rurociągu wód geotermalnych prowadzonych do basenu z otworu chłonnego z pobliskich Cudzynowic.

27.03.2020. Kazimierza Wielka. Tereny w strefie AFot. Adam Bodzioch

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka uzdrowisko RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie będzie miało kolejne uzdrowisko [WIZUALIZACJE]

Świętokrzyskie będzie miało kolejne uzdrowisko [WIZUALIZACJE]

W Kazimierzy powstanie uzdrowisko (Wizualizacje)

W Kazimierzy powstanie uzdrowisko (Wizualizacje)