Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Międzynarodowy Dzień Teatru w tym roku online

- Teatr ma do odegrania rolę, szlachetną rolę we wzmacnianiu i mobilizowaniu ludzkości - to fragment przesłania autorstwa Shahid’a Nadeem z okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Teatru. Co roku na kieleckiej scenie dramatycznej aktorzy w tym dniu spotykali się z widzami. Tym razem jest inaczej. Ponieważ teatry są zamknięte, wszystkie działania odbywają się w sieci.

Autor: Dorota Klusek

27.03.2020 18:20

image Michał Kotański - dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej wyjaśnia, że Międzynarodowy Dzień Teatru to ważne wydarzenie.

- Przypomina, jak istotna jest praca ludzi teatru, czym ona może być. Co roku wybierana jest jedna osoba, jedno z większych nazwisk w świecie teatru, która dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego, czym jest teatr, czym jest praca w teatrze. Czasami są to bardziej uniwersalne przemyślenia, czasami polityczne, ale zawsze pokazują przestrzeń, w jakiej możemy, czy chcemy poruszać się w teatrze - mówi.

W tym roku przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru napisał Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz i reżyser. Zaznaczył w nim, że teatr wznosi sztukę gry aktorskiej na wyższy poziom duchowy. Zwrócił uwagę, jak ważną rolę pełni scena.

„W dzisiejszym świecie, w którym po raz kolejny nasila się fanatyzm religijny, nienawiść i przemoc, gdzie narody walczą przeciwko narodom, wierzący walczą z innymi wierzącymi, jedne społeczności rozsiewają nienawiść wobec innych społeczności, a jednocześnie dzieci umierają z niedożywienia, podobnie jak matki podczas porodu z powodu braku opieki medycznej, a ideologie nienawiści rozkwitają, nasza planeta pogrąża się coraz bardziej w klimatycznej katastrofie, już słychać tętent koni Czterech Jeźdźców Apokalipsy, musimy wzmocnić naszą siłę duchową, musimy walczyć z apatią, letargiem, pesymizmem, chciwością i lekceważeniem świata, planety, na której żyjemy. Teatr ma do odegrania rolę, szlachetną rolę we wzmacnianiu i mobilizowaniu ludzkości, aby ta mogła podnieść się z upadku. Teatr może wynieść scenę do poziomu świętości” - czytamy.

Dla kieleckiej publiczności przesłanie odczytał aktor Jacek Mąka. Można je usłyszeć na stronie internetowej Teatru imienia Stefana Żeromskiego oraz na Facebooku tej instytucji.

Świętujemy dziś Międzynarodowy Dzień Teatru! Łącząc się z Wami widzami, twórcami teatralnymi, aktorami, za pośrednictwem Internetu zachęcamy do wypełnienia sztuką teatralną swojej domowej przestrzeni. Doroczne orędzie, z okazji święta, przygotował Shahid Nadeem – dramatopisarz z Pakistanu. Dla nas odczytał je aktor Jacek Mąka. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę od aktorów! Bądźcie czujni. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zachęcamy również do obejrzenia spektaklu „BEM! Powrót człowieka-armaty”, który dostępny będzie online na naszym kanale YouTube od dzisiaj od godz.19 do poniedziałku do godz. 23.30.

Opublikowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Piątek, 27 marca 2020

Także online zostanie zaprezentowany spektakl. Od dziś na kanale YouTube Teatru imienia Stefana Żeromskiego oraz Teatru Syrena będzie można oglądać nagranie przedstawienia „Bem! Powrót człowieka-armaty” Macieja Łubieńskiego w reżyserii Michała Walczaka. Musical przestanie być dostępny w poniedziałek, 30 marca, o godzinie 23:59. W obsadzie zobaczymy aktorów z naszego zespołu.

Michał Kotański przyznaje, że tegoroczne święto przebiega w trudnych warunkach. Epidemia koronawirusa sparaliżowała działalność teatrów. Także tego kieleckiego.

- Jestem w kontakcie z reżyserami, którzy bądź rozpoczęli próby, bądź mieli je dopiero zaczynać, sprawdzam, jakie są możliwości przenoszenia produkcji, zmiany terminów. W tej chwili poruszamy się trochę po omacku, ponieważ nie wiemy, kiedy zakończy się stan epidemii, a ponieważ spodziewam się, że w tym sezonie teatry już nie wrócą do pracy, więc musimy cały przyszły sezon przebudować - wyjaśnia.

Szef kieleckiej sceny dodaje, że nieprzerwanie natomiast trwają przygotowania do remontu.

- Domykamy finansowanie. Mam nadzieję, że to się uda zrobić w najbliższym czasie i będziemy rozpisywali przetargi, tak by w drugiej połowie roku, niezależnie od tego, co się teraz dzieje, móc rozpocząć prace - zaznacza.

Międzynarodowy Dzień Teatru został zainicjowany w czerwcu 1961 roku. Data ta upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego Międzynarodowy Dzień Teatru Michał Kotański
other news

Podobne wiadomości

KULTURA ONLINE. Życzenia od aktorów z okazji Światowego Dnia Teatru!

KULTURA ONLINE. Życzenia od aktorów z okazji Światowego Dnia Teatru!