Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ekstraklasa daje zielone światło na obniżanie kontraktów

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia zawodników w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w kraju spowodowanymi przez pandemię wirusa SARS-CoV-2.

Autor: Rafał Szymczyk

27.03.2020 16:54 / Aktualizacja 27.03.2020 18:20

image 09.03.2020 Kielce. Mecz Korona Kielce - ŁKS Łódź. Na zdjęciu (od lewej): Rodrigo Zalazar, Adnan Kovacević i Mateusz Spychała Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Wskutek wprowadzonych w Polsce ograniczeń kluby nie mogą prowadzić zorganizowanych treningów i rozgrywać meczów. W rezultacie, świadczenie usług profesjonalnych przez zawodników na rzecz klubów w dotychczasowym kształcie zostało znacząco ograniczone, a kluby nie osiągają zaplanowanych przychodów. Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek” – czytamy na oficjalnej stronie spółki prowadzącej rozgrywki PKO Ekstraklasy.

Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawnione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50 procent, jednak do kwoty nie niższej niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT.

- Uchwała jest efektem spotkań komisji finansowo-regulaminowej złożonej z prezesów kilku klubów i prawników. Zarządy wszystkich szesnastu klubów ekstraklasy są zdania, że jest to jedna z dróg, którą możemy przejść przez ten kryzys, tylko z jednym podbitym okiem. Mamy teraz mandat na obniżenie kontraktów. Musimy być jednak solidarni. Ta uchwała zostanie jeszcze przedstawiona zarządowi PZPN, jeśli zostanie pozytywnie zarekomendowana, to nie widzę problemu – stwierdził prezes Korony Kielce Krzysztof Zając.

Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w tym zakresie, wyłączających również możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piłka nożna Korona Kielce RK Kielce Krzysztof Zając PKO Ekstraklasa koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Mistrzostwa Europy w 2021 roku. Co z sezonem PKO Ekstraklasy?

Mistrzostwa Europy w 2021 roku. Co z sezonem PKO Ekstraklasy?

Błaszczykowski chce zawieszenia PKO Ekstraklasy. Boniek jest za

Błaszczykowski chce zawieszenia PKO Ekstraklasy. Boniek jest za

PZPN zadecydował. Ekstraklasa gra dalej [KOMUNIKAT]

PZPN zadecydował. Ekstraklasa gra dalej [KOMUNIKAT]

Mecze PKO Ekstraklasy bez udziału publiczności

Mecze PKO Ekstraklasy bez udziału publiczności