Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ks. bp Jan Piotrowski: wierni są bardzo odpowiedzialni

Kościoły pomimo czasu pandemii pozostaną otwarte, ale kapłani i wierni są zobligowani do zachowania wszystkich nakazów dotyczących udziału w nabożeństwach - przypomniał biskup kielecki Jan Piotrowski.

Autor: Marek Orkisz

26.03.2020 08:23

image 26.03.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak powiedział na naszej antenie, ostatnie tygodnie to doświadczenie niebywale w dziejach kościoła, Polski i jego posłudze. Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, ale ponieważ wprowadzone przez rząd nowe rozporządzenia dotyczą także kościoła musimy się do nich stosować.

Ordynariusz nie ukrywa, że jest to bardzo trudny czas, bo z jednej strony w świątyniach może przebywać jedynie 5 wiernych, a z drugiej musimy odpowiadać na ich potrzeby. To msze święte, udzielanie sakramentów, czy pogrzeby. Dlatego nie będziemy zamykać kościołów dla tych, którzy szczególnie w tym trudnym okresie potrzebują modlitwy, czy sakramentu pokuty. Ostatnie dni pokazały, że wierni są bardzo odpowiedzialni i nie stwarzają, uczestnicząc w nabożeństwach, dodatkowego zagrożenia.

Biskup Jan Piotrowski poinformował, że zmieniona zostanie liturgia związana z Wielkim Tygodniem. W czwartek zostanie odprawiona msza Krzyżma Świętego, ale bez udziału kapłanów. Poświęcone oleje odbiorą indywidualnie w innym czasie. Także bogata liturgia Wielkiego Piątku i Soboty zostanie uproszczona, a wierni będą mogli w niej uczestniczyć za pośrednictwem mediów.
Nie odbędzie się także tradycyjne święcenie pokarmów. Ordynariusz zachęca jednak do kultywowania tej tradycji i modlitwy oraz błogosławieństwa pokarmów w domach.

- Niech głowa rodziny odmówi modlitwę i pobłogoslawi koszyczki - sugeruje biskup.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia bp Jan Piotrowski RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

W południe w kościołach w całej Polsce rozbrzmiały dzwony w związku z pandemią

W południe w kościołach w całej Polsce rozbrzmiały dzwony w związku z pandemią

Modlono się przy obrazie Matki Boskiej Sulisławskiej o ustanie pandemii

Modlono się przy obrazie Matki Boskiej Sulisławskiej o ustanie pandemii

W obliczu epidemii warto zawierzyć świat Bogu i Maryi [OBEJRZYJ]

W obliczu epidemii warto zawierzyć świat Bogu i Maryi [OBEJRZYJ]