Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO POZNAŃ. To trudny czas szczególnie dla kobiet, które spodziewają się dziecka

Panie boją się zakażenia koronawirusem, a dodatkowo stresują się ograniczonym dostępem do badań laboratoryjnych i poradni ginekologicznych.

25.03.2020 17:28
Źródło: Radio Poznań

image   Fot. / Radio Poznań

Ginekolodzy robią co mogą, by ograniczyć ten stres. Między innymi umawiają pacjentki na wizyty tak, by w poczekalni nie stykały się z innymi ciężarnymi. Przyjmują pacjentki w maseczkach, do gabinetu nie wpuszczają innych członków rodziny. - Sytuacja jest wyjątkowa - mówi prof. Krzysztof Szymanowski z Kliniki przy Polnej w Poznaniu.

Najgorzej jest walczyć ze stresem, który jest związany u pacjentek z tym, że nie mają pełnego nadzoru, nie mają całkowitego kontaktu ze swoim ginekologiem-położnikiem, swoją położną. Badania diagnostyczne - typu test obciążenia glukozą, który w ciąży się wykonuje, czy nawet najprostsza morfologia, to też nawet dostanie się i zrobienie nie jest tak łatwe, jak to wyglądało wcześniej. W związku z tym ten stres w jakiś sposób narasta. Można w jakiś sposób modyfikować prowadzenie ciąży, nastawienie ciężarnej do samej ciąży, jej przebiegu i na pewno to też może pomóc.

Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy Polnej jest przygotowany na porody pacjentek zarażonych koronawirusem lub kobiet z podejrzeniem zakażenia. Przy przyjęciu panie są diagnozowane, jest z nimi przeprowadzany dokładny wywiad. W szpitalu działają dwie odrębne izby przyjęć dla kobiet zdrowych i zarażonych. Został też przygotowany oddział dla pań z podejrzeniem zakażenia i tych, u których wynik badań dał wynik pozytywny.

Do tej pory w szpitalu odbyło się kilka porodów, w przypadków których wprowadzone specjalne procedury, bo było podejrzenia zakażenia koronawirusem u ciężarnych. Na szczęście badania tego nie potwierdziły.