Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Andrzej Pruś: to są bardzo skomplikowane testy genetyczne

- Otwarcie drugiego w województwie laboratorium umożliwiającego wykonywanie testów w kierunku koronawirusa zabezpieczy Świętokrzyskie na przyszłość i umożliwi szybszą i skuteczniejszą współpracę wszystkich służb odpowiedzialnych za walkę z tym niebezpiecznym patogenem - powiedział na naszej antenie Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa.

Autor: Katarzyna Podraza

23.03.2020 08:30

image Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Gość Radia Kielce przyznał, że na razie trudno ocenić, jak szybko będzie się rozprzestrzeniać epidemia, dlatego należy już teraz zabezpieczyć się na ewentualny wzrost testów, które trzeba będzie wykonywać.

Andrzej Pruś zaznaczył, że na początku w laboratorium mieszczącym się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim możliwe będzie przeprowadzenie około 100 badań na potwierdzenie COVID-19.

- Takie badanie wymaga specjalistycznego sprzętu, który może obsługiwać odpowiednio przeszkolony personel, a także przestrzegania szczególnych środków bezpieczeństwa. To są bardzo skomplikowane testy genetyczne. Nie da się ich wykonać tak, jak prostego badania. Wyniki są wiarygodne dopiero po siedmiu dobach od ewentualnego kontaktu z osobą zakażoną - mówi Andrzej Pruś. 

Jeszcze nie wiadomo, czy do tego laboratorium trafią wyłącznie próbki z województwa świętokrzyskiego, czy także z innych regionów.

Jak już informowaliśmy, uruchomienie drugiego laboratorium diagnozującego koronawirusa było możliwe dzięki wsparciu lekarzy i sprzętu z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych kieleckiej uczelni, z wnioskiem o użyczenie niezbędnego sprzętu zwrócił się do UJK Marek Bogusławski, a Collegium Medicum niezwłocznie zastosowało się do tego apelu. Profesor Stanisław Głuszek wyznaczył doktor habilitowaną Wiolettę Adamus-Białek do organizowania laboratorium.

Pierwsze laboratorium funkcjonuje w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia Andrzej Pruś RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Ósma osoba zakażona koronawirusem w regionie

Ósma osoba zakażona koronawirusem w regionie

Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem

Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem

Wielkanoc w sytuacji pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądało Triduum Paschalne?

Wielkanoc w sytuacji pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądało Triduum Paschalne?

Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa

Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa