Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak nakręcić dobry film? Radzi Piotr Łataś z TVP3 Kielce [POSŁUCHAJ]

Trwa nasz konkurs na filmik „CO ROBIMY W CZASIE KORONAWIRUSA”. Zachęcamy, by nasi słuchacze zostali w domu i nakręcili się na zdrowie. Chcemy zobaczyć jak Państwo organizują sobie ten czas i czym się zajmują.

Autor: Stanisław Blinstrub

20.03.2020 16:38

image Piotr Łataś Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Piotr Łataś z TVP3 Kielce w programie „Weekend z Radiem Kielce” doradzał, co zrobić, by dobrze zrealizować krótki materiał filmowy.

Dziennikarz i producent telewizyjny od kilku dni obserwuje to, co dzieje się w sieci i czasem jest zaskoczony kreatywnością twórców. To, co prezentują sportowcy czy kabareciarze powoduje uśmiech na naszych twarzach w trudnych czasach kwarantanny.

- Dziś, żeby nakręcić film nie potrzeba wiele. Prawie każdy posiada telefon komórkowy, kamerę sportową lub aparat fotograficzny – mówi Piotr Łataś. Jak dodaje, według niego najważniejsze w filmie jest światło i to, co nagrywamy.

- Musimy mieć też pomysł. Czasem najprostsze jest najatrakcyjniejsze w przekazie - podkreśla.

Na pytanie o to, czy kręcić formy reportażowe, czy bardziej fabularne, odpowiedział, że ostatnio oglądał prace swojego znajomego, fotografa Marcina Borunia. Artysta postanowił nie wychodzić z domu, ale aparatem dokumentuje to, co dzieje się u niego domu.

- I to może być też pomysł na nakręcenie filmu. Innym jest pokazanie pustych ulic naszych miast - dodał producent telewizyjny.

Piotr Łataś radzi też, by kręcąc film, użyć statywu.

- Spowoduje on, że nasz obraz będzie bez drgań. Kadrując, możemy pokazać szeroki plan, gdzie znajduje się wiele osób i przedmiotów. To wszystko „przebijamy” detalami jak zbliżenia przedmiotów, osób połączone z emocjami towarzyszącymi kręconej scenie. Potem wszystko należy zmontować, podłożyć muzykę, jakieś efekty dźwiękowe i film mamy gotowy. Do tego można wykorzystać proste programy montażowe w telefonie bądź komputerze - dodaje.

Na zwycięzców w naszym konkursie czekają atrakcyjne nagrody - 500 zł dla autora najlepszego filmu dnia oraz nagroda główna - 5 tys. zł.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Radio Kielce koronawirus Piotr Łataś
other news

Podobne wiadomości

Jak dobrze nakręcić filmik? Radzi Mateusz Śliwa [POSŁUCHAJ]

Jak dobrze nakręcić filmik? Radzi Mateusz Śliwa [POSŁUCHAJ]

KONKURS NA FILMIK „CO ROBIMY W CZASIE KORONAWIRUSA”

KONKURS NA FILMIK „CO ROBIMY W CZASIE KORONAWIRUSA”