Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Miliony dla szpitali na walkę z koronawirusem

20 mln złotych trafi do szpitali podległych samorządowi województwa, a 13 mln złotych do szpitali powiatowych w regionie. To unijne fundusze, które władze województwa chcą przeznaczyć na walkę z koronawirusem.

Autor: Izabela Mortas

20.03.2020 13:09

image 20.03.2020. Kielce. Na zdjęciu: Bogumiła Niziołek - dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - wicemarszałek, Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Fot. / www.swietokrzyskie.pro

- Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego - informuje Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Aby zabezpieczyć pieniądze dla szpitali, konieczne jest przeformułowanie dotychczasowych umów.

- Jeśli dostaniemy zgodę Komisji Europejskiej w poniedziałek, a wiele wskazuje na to, że tak się stanie, wtedy możemy od razu procedować aneksy. Spodziewamy się, że podpiszemy je zatem w przyszłym tygodniu i pod koniec tygodnia przekażemy fundusze placówkom - precyzuje dyrektor.

W pierwszej kolejności pieniądze zostaną przekazane do jednostek, z którymi urząd marszałkowski ma otwarte umowy na dofinansowanie. Oznacza to, że może zwiększyć kwotę dotacji i rozszerzyć zakres działań o walkę z koronawirusem. W takiej sytuacji są szpitale: wojewódzki w Kielcach, w Czerwonej Górze i szpital psychiatryczny w Morawicy.

- Otwarte umowy są też zawarte z wybranymi szpitalami powiatowymi. Władze województwa zamierzają tak przeformułować umowy, by ze wsparcia finansowego skorzystały jednak wszystkie lecznice powiatowe - podkreśla wicemarszałek Marek Bogusławski.

Dodatkowe środki zostaną przekazane na zakup niezbędnego sprzętu i materiałów. Będą to między innymi respiratory, aparaty RTG i USG, pompy infuzyjne, aparaty do znieczulenia, monitory funkcji życiowych, odzież ochronna oraz środki dezynfekujące i odkażające. Przewidziane są też niewielkie prace związane z przebudową pomieszczeń.

Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia w urzędzie marszałkowskim zapewniła, że poza funduszami unijnymi, samorząd województwa przekazuje pieniądze z budżetu województwa na walkę z koronawirusem. W zeszłym tygodniu przekazano na ten cel ponad 4 mln złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy RK Kielce finansowanie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze
other news

Podobne wiadomości

RADIO DLA CIEBIE. Koronawirus. Ośmiu przewoźników może latać do Polski. Warunkiem brak pasażerów na pokładzie

RADIO DLA CIEBIE. Koronawirus. Ośmiu przewoźników może latać do Polski. Warunkiem brak pasażerów na pokładzie

Koronawirus. Najnowsze dane z regionu

Koronawirus. Najnowsze dane z regionu

Koronawirus. Najnowsze dane z regionu

Koronawirus. Najnowsze dane z regionu