Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim powstanie drugie laboratorium, do którego trafią próbki do przebadania w kierunku wykrycia koronawirusa.

Autor: Daniel Lenart , Izabela Mortas

20.03.2020 12:01

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Laboratorium ma działać od poniedziałku, 23 marca. Jeszcze nie wiadomo, czy trafią do niego wyłącznie próbki z województwa świętokrzyskiego, czy także z innych regionów. Jak powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski podczas specjalnej konferencji prasowej, sytuacja związana z koronawirusem jest na tyle dynamiczna, że prawdopodobnie próbki będą trafiały do laboratorium także z innych województw.

Uruchomienie drugiego laboratorium diagnozującego koronawirusa było możliwe dzięki wsparciu lekarzy i sprzętu z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych kieleckiej uczelni, z wnioskiem o użyczenie niezbędnego sprzętu zwrócił się do UJK Marek Bogusławski, a Collegium Medicum niezwłocznie zastosowało się do tego apelu. Profesor Stanisław Głuszek wyznaczył doktor habilitowaną Wiolettę Adamus-Białek do organizowania laboratorium.

Pierwsze laboratorium funkcjonuje w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Końskie koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Kieleckie laboratorium pracuje pełną parą. Próbki nie tylko z regionu

Kieleckie laboratorium pracuje pełną parą. Próbki nie tylko z regionu