Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

120 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych i ich opiekunów

Samorządy z województwa świętokrzyskiego mogą się starać o rządowe wsparcie na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze mogą być przeznaczone także na odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu. Rząd przekazał na ten cel łącznie 120 mln zł z Funduszu Solidarnościowego.

Autor: Izabela Mortas

18.03.2020 16:46

image Na zdjęciu: Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego informuje, że nabór wniosków w obu programach już trwa. Celem pierwszego z nich jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz poprawa ich jakości.

- Na program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” przeznaczono 40 mln zł. W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim wsparcie otrzymało 17 gmin na łączną sumę ponad 2,8 mln zł - mówi rzecznik.

Powiaty, miasta i gminy mogą starać się o dotacje na zapewnienie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych do 75. roku życia, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Samorządy mogą otrzymać wsparcie finansowe do 50 procent kosztów realizacji usług.

- Drugi z programów, czyli „Opieka wytchnieniowa” powstał po to, by choć w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych - mówi Ewa Łukomska. Dodaje, że w tym roku przeznaczono na niego 80 mln zł. W 2019 roku w regionie z pomocy rządowej skorzystało 9 gmin i 1 powiat. Dotacje opiewały na łączą sumę ponad 1,5 mln złotych.

W tegorocznej edycji rozszerzono dostępność opieki. Realizować będzie ją więcej placówek, zwiększony został także limit godzin dla usług opieki wytchnieniowej. Nabór wniosków już się zaczął, można składać je do 3 kwietnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni rząd RK Kielce Ewa Łukomska Fundusz Solidarnościowy program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” program „Opieka wytchnieniowa"
other news

Podobne wiadomości

Kolejne miliony na wsparcie niepełnosprawnych

Kolejne miliony na wsparcie niepełnosprawnych

Działania dla niepełnosprawnych pozostają priorytetem rządu

Działania dla niepełnosprawnych pozostają priorytetem rządu

Caritas wspiera młodych niepełnosprawnych

Caritas wspiera młodych niepełnosprawnych

Miasto nie dba o niepełnosprawnych?

Miasto nie dba o niepełnosprawnych?