Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cmentarz z okresu I wojny światowej odkryto w Królewicach

W Królewicach, w gminie Koprzywnica członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej odkryli cmentarz z I wojny światowej. W sobotę kilkuoosobowa grupa pasjonatów historii porządkowała to miejsce.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

14.03.2020 14:53

image 14.03.2020. Królewice. Cmentarz z okresu I wojny światowej Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Cmentarz znajduje się w lesie na prywatnej działce. Nie zachowało się nic, co przypominałoby, że w tym miejscu była nekropolia, jednak z zachowanych dokumentów i przekazów ustnych wynika, że pochowano tutaj w sumie 62 osoby - powiedział Sebastian Grabowiec ze Świętokrzyskiej grupy Eksploracyjnej.

W 1915 roku byli tutaj chowani żołnierze z armii austro-węgierskiej. Piętnastu z nich leży w mogile zbiorowej, było też 15 pojedynczych mogił oficerskich, a także jeden grób zbiorowy żołnierzy armii carskiej i dwa pochowki indywidualne.

- Chcemy, aby ten teren ponownie stał się godnym miejscem dla pochowanych tutaj żołnierzy, dlatego uporządkowaliśmy to miejsce, a kolejnym krokiem będzie wykonanie badań georadarem, który wskaże ewentualne miejsca pochówków - dodał Sebastian Grabowiec.

Paweł Zych, syn właścicielki działki, na której znajduje się cmentarz powiedział, że jego dziadkowie zawsze traktowali ten teren szczególnie. Dodał, że jemu również zależy na zachowaniu pamięci, która jest ulotna.

- Dzięki takim inicjatywom, jakie podejmuje stowarzyszenie, mieszkańcy gminy i regionu mogą dowiedzieć się, co się działo dawniej na tych terenach, że to również był obszar ważnych wydarzeń i ludzkich tragedii - dodał.

W planach Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej jest, aby w miejscu dawnego cmentarza stanęła tablica pamiątkowa, a miejsca pochówków, które wskaże georadar zostały ogrodzone. W najbliższym czasie TVP Historia nakręci w Królewicach film o cmentarzu, odkrytym przez Świętokrzyską Grupę Eksploracyjną.

Galeria zdjęć Królewice. Cmentarz z okresu I wojny światowej (14.03.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Koprzywnica I Wojna Światowa RK Sandomierz TVP Historia Królewice Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna Sebastian Grabowiec Paweł Zych