Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Trzy karetki wyłącznie dla zagrożonych

Trzy ambulanse służące wyłącznie do przewożenia osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, bądź już zarażonych ma do dyspozycji Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

13.03.2020 11:46

image Na zdjęciu: ambulans służący wyłącznie do przewożenia osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak informuje Marta Solnica, dyrektor centrum, karetki rozlokowane są w Kielcach, Starachowicach i Pińczowie.

- Na ogół pacjent jest w dobrym stanie, więc wyjeżdża po niego sam kierowca, oczywiście odpowiednio do tego przygotowany i zawozi go na oddział zakaźny. Chciałabym zaapelować do społeczeństwa, by gdy ktoś składa do dyspozytora zgłoszenie o przyjazd karetki, przyznawał się, że miał jakikolwiek kontakt z osobą, która przebywała za granicą. Niestety były już takie przypadki, gdzie zostało to niepowiedziane - dodała Marta Solnica.

Zespół karetki pogotowia mający wezwanie do pacjenta, który może być zarażony koronawirusem jest odpowiednio zabezpieczony. Wyposażony jest w odpowiednie ubrania ochronne, maski i rękawiczki.

Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje także jednym ambulansem, który w razie potrzeby będzie wyjeżdżał do pacjentów objętych kwarantanną, by pobrać od nich próbki do badań. Ta karetka będzie także służyła do przewozu materiału zakaźnego do sanepidu, dodała Marta Solnica.

- Pacjenci mogą być pewni, że karetka zawsze do nich przyjedzie, gdy będzie taka potrzeba. Natomiast prosimy, by nie dzwonić o przyjazd do rzeczy naprawdę banalnych, które nie wymagają zespołu ratunkowego. W tej chwili mamy wiele innych działań, które muszą być zabezpieczone, a zespoły ratunkowe często wyjeżdżają zupełnie niepotrzebnie do pacjentów, u których nie występuje stan zagrożenia zdrowia i życia - mówi dyrektor.

Jak dodaje Marta Solnica, gdyby zaistniała taka konieczność także więcej kartek transportowych może wozić pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub zakażonych.

W sumie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje 70 karetkami ratunkowymi i transportowymi.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Karetka RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus. Aktualna liczba podejrzanych w regionie

Koronawirus. Aktualna liczba podejrzanych w regionie

Koronawirus i zamknięcie szkół. Rodzice mogą otrzymać zasiłek [WZÓR OŚWIADCZENIA]

Koronawirus i zamknięcie szkół. Rodzice mogą otrzymać zasiłek [WZÓR OŚWIADCZENIA]