Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ponidzie szykuje się na koronawirusa

-Epidemia koronawirusa rodzi wiele pytań - mówi Krzysztof Socha dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju. Jak dodaje, pracownicy stacji odbierają dziennie nawet kilkadziesiąt telefonów od osób zaniepokojonych koronawirusem.

Autor: Marta Gajda

12.03.2020 13:37

image Szpital Powiatowy w Pińczowie. Izba przyjęć Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dzwonią osoby, które przyjechały zza granicy, ale i mieszkańcy mający kontakt z przyjezdnymi. Pytają o podstawowe rzeczy: co robić i gdzie się zgłaszać. Dzwonią mieszkańcy, którzy mają obawy, ale i bywają tacy, którzy są zwyczajnie przeczuleni.

- Wszystkie informacje analizujemy i podejmujemy odpowiednie działania w przypadku realnego zagrożenia. Wówczas kierujemy takie osoby na oddział zakaźny do szpitala w Busku-Zdroju. Jesteśmy również w stałym kontakcie z osobami, które zostały przyjęte na oddział zakaźny w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, ale i z ludźmi, których objęliśmy nadzorem epidemiologicznym czy czasem nie wystąpiły niepożądane objawy - tłumaczy dyrektor.

Dodaje, że na Ponidziu wyznaczono obiekty pod ewentualną kwarantannę. I tak np. w Pińczowie miejscem w którym będzie można umieścić osoby z zaleceniem kwarantanny wyznaczono część szpitala powiatowego w Pińczowie, po byłym oddziale zakaźnym.

Z kolei w Busku-Zdroju na takie miejsce wyznaczono Wille Cyprys czyli budynek, który dotychczas wykorzystywało uzdrowisko przy ulicy Słonecznej. Znajduje się tam 27 miejsc.

Zaś w powiecie kazimierskim placówka do kwarantanny mieści się w Plechowie. To budynek świetlicy wiejskiej. Obiekt pomieści 20 osób.

Na Ponidziu od dziś odwołane zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a placówki prowadzą jedynie działania opiekuńcze. Od poniedziałku wychowankowie i uczniowie nie przyjdą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają jednak w gotowości do pracy.

Odwołane lub przełożone na czas nieokreślony zostają także wszystkie wydarzenia i zajęcia w domach kultury, bibliotekach, ośrodkach sportowych. Działalność zawiesiły także baseny i pływalnie. Odwołano też wszelkie możliwe imprezy.

Łukasz Maderak, zastępca burmistrza w Kazimierzy Wielkiej informuje, że w placówkach szkolnych na terenie gminy pojawiły się pojedyncze osoby. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego wystąpią z apelem do wojewody, aby pracownicy gminy mieli ograniczony kontakt z interesantami. Dodaje, że sprawy niecierpiące zwłoki będą załatwiane przez telefon, tak aby ograniczyć wizyty w urzędach.

Działania profilaktyczne zostały również podjęte w starostwach i urzędach miast. Tak jest m.in. w Pińczowie.

Jak mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa urząd jest wyposażony w środki dezynfekujące. Osoby odpowiedzialne za czystość budynków, co jakiś czas odkażają klamki, biurka, urządzenia biurowe oraz miejsca, w których przebywa największa ilość petentów.

Z kolei w Busku-Zdroju w ramach działań zapobiegawczych wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin pacjentów w szpitalu powiatowym. Zakaz nie dotyczy oddziału dziecięcego. Wejście na teren szpitala możliwe jest jedynie poprzez Izbę Przyjęć Ogólną oraz wejściem przy portierni.
Przy wejściach dokonywane są pomiary temperatury oraz prowadzony krótki wywiad epidemiologiczny w formie ankiety.

Z informacji Radia Kielce wynika że władze uzdrowiska w Busku-Zdroju powołają sztab kryzysowy. Zakaz odwiedzin wprowadzono także w szpitalu w Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka Busko-Zdrój Pińczów Sanepid epidemia RK Kazimierza Wielka Łukasz Maderak Włodzimierz Badurak koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus i zamknięcie szkół. Rodzice mogą otrzymać zasiłek [WZÓR OŚWIADCZENIA]

Koronawirus i zamknięcie szkół. Rodzice mogą otrzymać zasiłek [WZÓR OŚWIADCZENIA]

Koronawirus. Gdzie szukać pomocy? NFZ opublikował listę placówek

Koronawirus. Gdzie szukać pomocy? NFZ opublikował listę placówek

Koronawirus. PGE Vive bez kibiców i ze stratami finansowymi

Koronawirus. PGE Vive bez kibiców i ze stratami finansowymi