Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kałkowie znów można obejrzeć Misterium Męki Pańskiej

W Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie rozpoczął się kolejny cykl przedstawień Misterium Męki Pańskiej. Tradycja wielkopostnych widowisk pasyjnych trwa w parafii od ponad 40 lat. Aktorami są amatorzy, mieszkańcy okolicznych wsi, ale widzowie przyjeżdżają z całej Polski.

Autor: Anna Głąb

07.03.2020 19:51

image 07.03.2020. Kałków. Misterium Męki Pańskiej Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Misterium Męki Pańskiej to dwugodzinny spektakl, który opowiada historię Triduum Paschalnego, od Ostatniej Wieczerzy po Zmartwychwstanie. Przez lata kanwa scenariusza pozostaje niezmienna, ale kolejne pokolenia aktorów starają się wzbogacić program. Tak jest na przykład w ostatniej scenie, kiedy do Zmartwychwstałego Chrystusa przychodzi święty Jan Paweł II. Taki motyw zaproponował Miłosz Bidziński, który jest reprezentantem trzeciego pokolenia aktorów grających w Kałkowie. W pierwszych widowiskach grał jego dziadek, a ojciec Maciej Bidziński nadal wciela się w rolę Kajfasza.

Wszyscy uczestnicy spektaklu mówią, że udział w nim to honor, a role często są przekazywane w rodzinie. Tak jest w przypadku Łukasza Sikorewskiego, który od czterech lat wciela się w postać Judasza, a wcześniej odtwarzał ją jego ojciec. Jak wspomina, widział proces przygotowań w domu, chodził na przedstawienia, a rola sama „weszła mu w krew”.

W podobny sposób o udziale w Misterium mówią najmłodsi aktorzy, uczniowie szkoły podstawowej. Przez kilka lat czekali, żeby wejść na scenę w drobnych rolach, z czasem chcą grać poważniejsze postacie.

Kluczową postać Szatana, który pojawia się w większości scen, odgrywa Jarosław Zapała. W spektaklu gra od 22 lat, od pięciu wciela się w postać Księcia Ciemności. Jak mówi, udział w przedstawieniu jest bardzo wymagający, ale również daje dużo satysfakcji. Jego zdaniem łatwiej grać postać negatywną niż pozytywną, a przesłanie misterium wymaga przeciwstawnych kreacji aktorskich. Na ten sezon przygotował specjalny strój, szatę w czarnym kolorze z trenem przypominającym ogon, to kolejny sposób na udramatyzowanie postaci. Do udziału w spektaklu namówił kolegę Karola Kusiaka, który od czterech lat gra Jakuba.

W Kałkowie udział w spektaklach Męki Pańskiej jest oczywisty dla mieszkańców. Najdłużej grający aktorzy są na scenie od początku działalności grupy, czyli od ponad 45 lat, kiedy stworzył ją ówczesny kustosz sanktuarium ks. Czesław Wala. Od pięciu lat jego imię nosi Teatr Dramatyczny działający przy Sanktuarium w Kałkowie.

Spektakle wystawiane są w każdą sobotę do Niedzieli Palmowej w dwóch turach o 15.30 i 18.00.

Galeria zdjęć Kałków. Misterium Męki Pańskiej (07.03.2020) [Zdjęcia: 18]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków misterium RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Wyjątkowe kolędowanie w Kałkowie-Godowie

Wyjątkowe kolędowanie w Kałkowie-Godowie

Niepełnosprawność bez barier na scenie

Niepełnosprawność bez barier na scenie

Prawie pół wieku tradycji. Kolejna premiera w Kałkowie-Godowie

Prawie pół wieku tradycji. Kolejna premiera w Kałkowie-Godowie