Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kurator zdecydował ws. likwidacji szkół

30 placówek oświatowych chcieli w tym roku zmniejszyć, zlikwidować lub przenieść samorządowcy z naszego województwa. Ostateczne decyzję w tej sprawie podjął świętokrzyski kurator oświaty.

Autor: Daniel Lenart

06.03.2020 14:15

image Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kazimierz Mądzik opiniował uchwały intencyjne związane ze zmianą w sieci szkół w danej gminie. W niektórych przypadkach przeciwko planom radnych protestowali rodzice. Tak było w przypadku szkół w Lasocinie oraz w Sarbicach w gminie Łopuszno. Już wiadomo, że jedna z tych szkół zniknie z mapy oświatowej naszego województwa.

- W Lasocinie jest mały budynek i właściwie nie było żadnych protestów rodziców, więc można było zgodzić się na likwidację. W Sarbicach był duży opór rodziców, nie bardzo były też perspektywy na to, kto zaopiekuje się dziećmi najmłodszymi. Gmina nie złożyła takiej propozycji, więc wydaliśmy opinię negatywną - informuje Kazimierz Mądzik.

Kurator jest przekonany, że likwidacje szkół, w których uczy się 30 dzieci, a czasem nawet mniej, będzie z pożytkiem dla uczniów. Jak tłumaczy, obecnie nauka często odbywa się w klasach łączonych, małe szkoły mają też problemy z organizacją efektywnych zajęć wychowania fizycznego.

Te argumenty kurator przytacza również w przypadku szkoły w Mnichowie, w gminie Jędrzejów. Uczęszcza tam 30 dzieci i burmistrz chce zmniejszyć ośmioklasową szkołę do placówki filialnej z klasami 1-3 i zerówką. Protestują przeciwko temu rodzice, ale Kazimierza Mądzika przekonują bardziej argumenty burmistrza.

- Chyba się przychylimy do ograniczenia stopnia organizacyjnego szkoły. Z dwóch powodów, po pierwsze demografia, a po drugie, duża część rodziców już pogodziła się ze zmianą i dowozi dzieci do innej szkoły - tłumaczy kurator.

Wbrew zapowiedziom, w tym roku nie będzie zapowiadanej przez wójta Rakowa zmniejszenia liczby klas w szkole w Bardzie. Do kuratorium nie wpłynęła uchwała intencyjna w tej sprawie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

kuratorium oświaty Łopuszno Kazimierz Mądzik RK Kielce Mnichów Bardo
other news

Podobne wiadomości

Dzięki temu projektowi, uczniowie szkół rolniczych poszerzą kwalifikacje

Dzięki temu projektowi, uczniowie szkół rolniczych poszerzą kwalifikacje

Likwidacje szkół w regionie. Kuratorium podjęło decyzje

Likwidacje szkół w regionie. Kuratorium podjęło decyzje

Koronawirus. MEN wydał zalecenia profilaktyczne dla szkół

Koronawirus. MEN wydał zalecenia profilaktyczne dla szkół

Koronawirus. Będą rekomendacje dla szkół

Koronawirus. Będą rekomendacje dla szkół