Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chmielnicka młodzież poznała historię uratowanych Żydów

Przedstawiciele rodziny Macugowskich, którzy podczas wojny uratowali dziewięcioro Żydów spotkali się z młodzieżą w Świętokrzyskim Sztetlu w Chmielniku. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny co roku w ten sposób włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

Autor: Marlena Płaska

05.03.2020 13:36

image 05.03.2020. Chmielnik. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

O wojennych wydarzeniach opowiadała Urszula Bruzda, córka uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Stefanii i Józefa Macugowskich. Wspomina, że o historii, która rozegrała się w rodzinnym domu dowiedziała się dopiero w 1986 roku, gdy rodzice dostali od ocalonych Żydów list i zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Po prostu uważali, że zrobili to, co powinni. Dla nich to było takie spełnienie chrześcijańskiego obowiązku. Znali tych ludzi i chcieli im pomóc. Podejmując tę decyzję, nie zastanawiali się, co może im grozić - wspominała Urszula Bruzda.

Ukrywanie tylu osób na niewielkiej przestrzeni pod groźbą śmierci i przy ciągłych kontrolach wymagało niezwykłego hartu ducha.

- 9 osób ukrywało się w skrytce wykopanej pod podłogą o wymiarach 4x4 metry. Wejście do schowka było tylko jedno, w podłodze, zasunięte z góry skrzynią z mąką. Żydowska rodzina spędziła tam 2,5 roku. Wszyscy przeżyli - opowiadała pani Urszula.

Historii wysłuchali m.in. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Młodzież przyprowadził nauczyciel historii Andrzej Czupryjak-Socha.

- Od lat obserwuję, że młodzież sceptycznie podchodzi do nauki historii, więc trzeba szukać innych, aktywnych form nauczania. Mając taki ośrodek, jak Świętokrzyski Sztetl, możemy korzystać z elementów wizualnych i spotkań ze świadkami wydarzeń, które są najlepszym sposobem nauczania - mówił historyk.

Co roku podczas spotkań odkrywane są też historie z Chmielnika i okolic. Nie wszystkie były znane i docenione medalem - mówiła Agnieszka Dziarmaga, kierownik Świętokrzyskiego Sztetla. Przykładami są chociażby Jan Trojan zabity za ukrywanie Żydów, siostry kanoniczki z Chmielnika i rodzina Mrozickich ze Śladkowa Dużego.

05.03.2020. Chmielnik. Europejski Dzień Pamięci o SprawiedliwychFot. Marlena Płaska / Radio Kielce

- Warto szukać i odkrywać takie historie wokół siebie, bo to nasza przeszłość - dodała Agnieszka Dziarmaga.

Znaczenie spotkań ukazujących bohaterstwo i odwagę Polaków podkreśla Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.

- To chyba największy stopień miłości bliźniego, gdy człowiek ratuje drugiego ryzykując własnym życiem, nie patrząc na jego poglądy i religię, ale pokazując własne człowieczeństwo - mówił burmistrz.

W województwie świętokrzyskim medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odznaczono około 280 osób.

Historii państwa Macugowskich, która została opowiedziana w Chmielniku, poświęciliśmy jedną z audycji Radia Kielce pt. Polacy Ratujący Żydów. Wszystkich 40 opowiedzianych przez nas historii można wysłuchać na stronie polacyratujacyzydow.com.pl.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

"Świętokrzyski Sztetl" wyróżniony. Za utrwalanie pamięci

 Podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”

 Podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”

Świętokrzyski Sztetl  otwarty w Chmielniku

Świętokrzyski Sztetl otwarty w Chmielniku

''Świętokrzyski Sztetl'' w Chmielniku

''Świętokrzyski Sztetl'' w Chmielniku