Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jest kasa na sprzęt dla szpitali

Świętokrzyskie szpitale otrzymają dotację z budżetu województwa na zakup nowych urządzeń zwłaszcza diagnostycznych. Zarząd województwa zadecydował o przekazaniu dla placówek ponad 5,5 mln zł.

Autor: Izabela Mortas

04.03.2020 14:36

image Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa mówi, że pieniądze pozwolą kupić sprzęt niezbędny do badań i monitorowania funkcji życiowych. Pozwoli to znacząco zwiększyć komfort pacjentów.

Największą dotację 2,250 mln zł otrzyma Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach na doposażenie Zakładu Diagnostyki Molekularnej w sprzęt diagnostyczny wykorzystywany do leczenia nowotworów.

Ponadto lecznica zostanie wsparta kwotą prawie 130 tys. zł na zakup aparatu USG dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Pracownia biopsji miesięcznie wykonuje około 300 badań pod kontrolą USG, a jest w posiadaniu wyłącznie jednego, mocno wyeksploatowanego aparatu USG, którego naprawa jest nieopłacalna.

Prawie 2,2 mln zł dotacji otrzyma z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. W ramach tej kwoty zakupiony zostanie między innymi aparat USG na potrzeby Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, trzy aparaty RTG dla Kliniki Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, aparat echokardiograficzny na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii oraz wyposażenie Szkoły dla Rodziców Wcześniaków Kliniki Neonatologii.

Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala obecnie nie posiada aparatu USG, korzysta z pożyczanego sprzętu z Bloku Operacyjnego.

Planowany przez szpital zakup trzech aparatów RTG znacznie usprawni natomiast pracę w Klinice Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, w której nie ma obecnie ani jednego w pełni sprawnego sprzętu.

Dotację w kwocie 1 mln zł otrzymał z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze. Zakupione urządzenia będą używane na salach operacyjnych, w pracowniach diagnostycznych, na oddziałach szpitalnych oraz do terapii pacjentów w warunkach domowych. W sumie zostanie zakupionych prawie 30 różnych urządzeń, w tym aparaty EKG z wózkiem, aparaty do bezdechu sennego, respiratory do wentylacji mechanicznej.

Dofinansowanie środkami z budżetu województwa świętokrzyskiego stanowić będzie 85% całkowitych kosztów inwestycji.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony USG Zarząd Województwa Świętokrzyskiego RK Kielce dofinansowanie Świętokrzyskie Centrum Onkologii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze Marek Bogusławski
other news

Podobne wiadomości

Pilnie potrzebna krew. Apelują szpitale i centrum krwiodawstwa

Pilnie potrzebna krew. Apelują szpitale i centrum krwiodawstwa

Kolejne miliony dla Świętokrzyskiego. Tym razem na szpitale

Kolejne miliony dla Świętokrzyskiego. Tym razem na szpitale

Powiat inwestuje w szpitale

Powiat inwestuje w szpitale

Szpitale i centrum krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Szpitale i centrum krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi