Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Staszowie będzie tańszy prąd do oświetlenia ulicznego?

W Staszowie powstanie farma fotowoltaiczna. Inwestycja realizowana będzie wspólnie przez gminę i Eneę Elektrownię Połaniec.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

04.03.2020 14:23

image 04.03.2020 Połaniec. Na zdjęciu (od lewej): Lech Żak - prezes Enea Elektrownia Połaniec, Anna Krupka - wiceminister sportu, Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa, Ewa Kondek - wiceburmistrz Staszowa, Józef Żółciak - starosta staszowski Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dzisiaj w siedzibie spółki w Połańcu podpisany został list intencyjny. Jak powiedział prezes zarządu Enea Połaniec Lech Żak, to jest kolejny krok w dobrym kierunku. Wcześniej podpisane zostały listy intencyjne w sprawie budowy farm fotowoltaicznych z gminą Osiek i Grupą Azoty Siarkopol. To wszystko wpisuje się w nową strategię Grupy, która zakłada zrównoważoną transformację i poszukiwanie nowych źródeł energii.

- Obecnie zielona energia to nieodłączny element dyskusji związanej z zielonym ładem . W naszej Grupie stanowi ona obecnie 7,6 procent ogólnej ilości energii wytwarzanej w naszych źródłach. W 2025 zgodnie z unijnymi wymogami ten wskaźnik musi wynosić 25,8 procent . Do tego zmierzamy. Budowa farm fotowoltaicznych ma w tym pomóc - dodał prezes.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć powiedział, że farma wpisze się w ekologiczny rozwój Staszowa.

- Liczymy na to, że miasto zyska na budowie tej elektrowni tańszy prąd, który wykorzystamy do oświetlenia ulicznego oraz w naszych obiektach użyteczności publicznej. Ponadto tereny, które mamy w okolicy ulicy Towarowej nie będą stać niewykorzystane. Szczegóły dotyczące wielkości inwestycji i warunków dzierżawy zostaną ustalone w dalszym etapie rozmów - dodał burmistrz Leszek Kopeć.

04.03.2020 Połaniec. Podpisanie umowy. Od lewej: Anna Krupka -wiceminister sportu i turystyki, Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa, Ewa Kondek - wiceburmistrz Staszowa, Józef Żółciak - starosta staszowskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która stwierdziła, że z kilku powodów cieszy ją wspólne przedsięwzięcie gminy Staszów i Enea Elektrownia Połaniec. Burmistrz Staszowa zawsze wspiera dobre inicjatywy i jest otwarty na propozycje płynące ze spółki Enea. Budowa farm fotowoltaicznych wpisuje się w politykę rządu  oraz wyzwania klimatyczne jakie stawia Unia Europejska.

- To bardzo cenne, że tak ważna spółka Skarbu Państwa jak Grupa Enea wspiera lokalną społeczność powiatu staszowskiego. Podejmuje wiele różnych inicjatyw. To m.in. wyposażanie w sprzęt jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na terene gminy Połaniec czy dbałość o środowisko naturalne poprzez zakup odpowiednich urządzeń do monitorowania szkodliwych pyłów do atmosfery - dodała wiceminister Krupka.

Starosta staszowski Józef Żółciak powiedział, że budowa farmy fotowoltaicznej w Staszowie to kolejne istotna inwestycja dotyczące zielonej energii. Dla ochrony środowiska takie inwestycje są ważnymi krokami do czystego powietrza. 

Członek zarządu Enea Elektrownia Połaniec Andrzej Wicik stwierdził, że energia otrzymywana za pomocą baterii słonecznych oprócz tego że jest modna jest także opłacalna. Ważne jest to jak  będziemy ją wykorzystywać i gdzie dostarczać. To wszystko zostanie w najbliższym czasie opracowane, powstanie wstępny biznes plan. Tereny zaproponowane przez gminę na farmę fotowoltaiczną są atrakcyjne pod tego rodzaju inwestycję - dodał  Andrzej Wicik.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Staszów Połaniec Anna Krupka Elektrownia Połaniec RK Sandomierz Leszek Kopeć farma fotowoltaiczna
other news

Podobne wiadomości

Pożar w Elektrowni Połaniec

Pożar w Elektrowni Połaniec

Elektrownia Połaniec nie zapomniała o swoich seniorach

Elektrownia Połaniec nie zapomniała o swoich seniorach

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika zasili szkoły w Stąporkowie

Fotowoltaika zasili szkoły w Stąporkowie