Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Małgorzata Kiebzak: krótsze kolejki do specjalistów po analizie czasu oczekiwania na wizytę

- Pacjenci korzystający pierwszy raz z porad lekarskich u kardiologa, neurologa, ortopedy i endokrynologa powinni być teraz szybciej diagnozowani - przyznała na naszej antenie Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Autor: Katarzyna Podraza

03.03.2020 08:30 / Aktualizacja 03.03.2020 08:41

image Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Jak już informowaliśmy, Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 marca zniósł limity w przyjęciach do medyków tych czterech specjalizacji. Małgorzata Kiebzak mówi, że taką decyzję NFZ podjął po analizie czasu oczekiwania na uzyskanie przez chorego porady lekarskiej.

- I właśnie do tych 4 specjalizacji okazało się, że są najdłuższe kolejki. Mamy 700 tys. pacjentów w całej Polsce i dlatego pochylamy się nad tym problemem. To kolejne świadczenie nielimitowane, które wprowadzamy i które będzie sfinansowane w 100 proc. - mówi dyrektor Kiebzak.

Pytana o to, czy uda się zminimalizować kolejki w przypadku, kiedy pierwszy raz udajemy się do tych specjalistów stwierdziła, że to wszystko zależne jest od dobrej organizacji pracy lekarzy.

- Medycy powinni tak sobie ułożyć grafik pracy, aby w każdym dniu, kiedy przyjmują zagwarantować kilka miejsc dla tych właśnie pacjentów pierwszorazowych. Oczywiście, o tym, czy ten pacjent ma trafić do tego specjalisty decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, przekierowuje on pacjenta do ambulatorium i tu już przejmuje go specjalista - zaznaczyła szefowa świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Małgorzata Kiebzak przypomniała, że w Centrum Medycznym Artimed PZU Zdrowie w Kielcach udało się już tak przeorganizować grafiki lekarzy, aby osoby, które będą się zgłaszać się po raz pierwszy były przyjmowane jeszcze tego samego dnia.

- Wydłużony został tam czas ich pracy, by mogli oni przyjąć wszystkich pacjentów - dodała.

W tym roku na wizytę u kardiologa, neurologa, ortopedy i endokrynologa Narodowy Fundusz Zdrowia wyda dodatkowe 300 mln zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Rozmowa Dnia Kardiologia ortopedia neurologia Małgorzata Kiebzak
other news

Podobne wiadomości

Od marca szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Od marca szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Małgorzata Kiebzak: zachęcam do założenia internetowego konta pacjenta

Małgorzata Kiebzak: zachęcam do założenia internetowego konta pacjenta

Małgorzata Kiebzak: nowa siedziba NFZ powinna powstać w ciągu 3 lat

Małgorzata Kiebzak: nowa siedziba NFZ powinna powstać w ciągu 3 lat

Kolejki na operację zaćmy coraz krótsze

Kolejki na operację zaćmy coraz krótsze