Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Depresja dotyka też dzieci

Na depresję choruje coraz więcej osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. - Co piąty z nas na przestrzeni życia styka się z różnymi własnymi problemami natury psychicznej - mówiła w „Czasie dla zdrowia” dr Aleksandra Olawska-Szymańska, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. Najczęściej są to stany depresyjne albo zaburzenia nerwicowe i lękowe.

Autor: Iwona Murawska

02.03.2020 15:27

image 02.03.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr Aleksandra Olawska-Szymańska - kierownik Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Najwięcej dzieci z depresją zmaga się w okresie dojrzewania.

- Przyczyny zachorowania na depresję są różne. Z jednej strony mamy podatność genetyczną na zaburzenia nastroju. W rodzinie, gdzie kilka osób chorowało na np. chorobę dwubiegunową, czy na nawracające zaburzenia depresyjne, ryzyko, że kolejna osoba z rodziny będzie się zmagała z depresją jest większe niż w przeciętnej populacji - mówiła nasza rozmówczyni.

Natomiast u dzieci i młodzieży przyczyny są sytuacyjne, związane z tym co się dzieje w domu, szkole, czy między rówieśnikami.   

- Najważniejsze, by rodzic miał dobry kontakt ze swoim dzieckiem. Wówczas szybciej zauważy, że coś jest nie tak i będzie mu w stanie szybciej pomóc. Jeżeli sama rozmowa nie wystarczy, wówczas powinien się z dzieckiem zgłosić do psychologa lub psychiatry - dodała Aleksandra Olawska-Szymańska.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

depresja Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy
other news

Podobne wiadomości

Depresja dotyka coraz więcej ludzi

Depresja dotyka coraz więcej ludzi

Depresja to poważny problem u dzieci i młodzieży

Depresja to poważny problem u dzieci i młodzieży

Depresja może dotknąć każdego

Depresja może dotknąć każdego

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków