Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kamery na kieleckiej scenie. „Widnokrąg” trafi na mały ekran

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego, w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii Michała Kotańskiego zostanie pokazany w TVP Kultura. W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego trwają prace przy realizacji spektaklu, w całości zostanie zarejestrowany w sobotę.

Autor: Dorota Klusek

28.02.2020 16:58

image 28.02.2020 Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Rejestracja dla TVP Kultura spektaklu „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojciech Niemczyk – aktor grający w nim główną rolę - Narratora przyznał, że cieszy się, że teraz inscenizację prozy wybitego pisarza zobaczy szersze grono odbiorców.

- Powieść Myśliwskiego jest mi bliska, bo odnajduję w niej wiele elementów ze swojego życia, więc wielką radość sprawiało mi wcielanie się w Narratora. Bardzo się cieszę z tej realizacji, bo jest to taka rzecz, która powinna trafić do szerszej publiczności. To jest dobry tekst, ważna, filozoficzna opowieść – podkreśla aktor.

Prace nad nagraniem zaczęły się w środę. Sprzęt przyjechał z kilku miast: Wrocławia, Krakowa i Poznania. To, co się dzieje na scenie oraz na widowni realizuje osiem kamer. Dodatkowo, jeszcze jedna, dokumentuje kulisy pracy ekipy.

Jak wyjaśnił Marcin Atłasik, kierownik produkcji, rejestracja materiału nie jest prostym zajęciem.

- Wielu osobom wydaje się, że przychodzi człowiek z kamerą, pokręci, pokręci, a potem to wypuszcza – żartuje. – To nie jest takie proste. W przypadku takich realizacji to jest praca kilkudziesięcioosobowego zespołu. W tym momencie jest ich około 35. Każdy z tych ludzi odpowiada za jakąś bardzo wąską działkę, no i jeżeli każdy z nich robi to dobrze, to efekt końcowy jest świetny – mówi.

Pierwsze sceny zostały nakręcone dzisiaj.

- Dziś kręcimy pojedyncze sceny wybrane przez realizatora, w porozumieniu z reżyserem. To są te sceny, które są trudniejsze realizacyjnie. Nagrywamy je wcześniej, a potem będą wmontowywane w przedstawienie – wyjaśnia Marcin Atłasik i dodaje, że w czasie nagrywania spektaklu z widownią, kamery będą stały w wyznaczonych punktach, a dziś sceny można było kręcić z dowolnego miejsca, dzięki czemu efekt końcowy w telewizji będzie nieco inny od tego, co byśmy zobaczyli siedząc na widowni.

Na sobotę zaplanowano dwukrotne nagrywanie spektaklu w całości. Rano bez udziału publiczności, w o godzinie 18 – z widzami.

Zrealizowany w Kielcach materiał trafi do Poznania, gdzie zostanie poddany obróbce. Emisja w TVP Kultura zaplanowana jest na wtorek, 24 marca, na godzinę 18. Równolegle będzie prowadzona transmisja w TVP VOD. Po publikacji nagranie będzie można także odnaleźć na stronie Teatru Telewizji: www.teatrtv.vod.tvp.pl

„Widnokrąg” to trzeci spektakl Teatru imienia Stefana Żeromskiego, który zarejestrują kamery ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. Wcześniej na mały ekran trafiły: „Samotność pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika oraz „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego, w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego.

Warto dodać, że „Dzieje grzechu” osiągnęły jeden z najwyższych wyników oglądalności premier teatralnych TVP Kultura. Spektakl obejrzało – 82 213 widzów.

Galeria zdjęć Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Rejestracja dla TVP spektaklu „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego (28.02.2020) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego Wiesław Myśliwski Michał Kotański RK Kielce Wojciech Niemczyk
other news

Podobne wiadomości

Teatr ma nowego wicedyrektora

Teatr ma nowego wicedyrektora

Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

Kielecki teatr przeniósł się do nowego lokum

Kielecki teatr przeniósł się do nowego lokum

Cisza łączy ludzi. Teatr Plastyczny Sen chce walczyć z barierami językowymi

Cisza łączy ludzi. Teatr Plastyczny Sen chce walczyć z barierami językowymi