Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poprawa jakości powietrza priorytetem dla rządu

Od marca Polakom łatwiej będzie oddychać czystym powietrzem. Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska zapowiada nową edycję rządowego programu „Czyste Powietrze”, pozwalającego uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków mieszkalnych.

Autor: Michał Kita

26.02.2020 17:32

image 26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach Kielce. Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie od lewej): poseł Bartłomiej Dorywalski, poseł Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, wiceminister Anna Krupka, Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, wicewojewoda Rafał Nowak, wojewoda Zbigniew Koniusz, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W planach jest m.in. dalsze ułatwienie pozyskiwania funduszy na ten cel. Takie informacje przekazał w środę wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji „Wysoka jakość powietrza wyzwaniem XXI”, odbywającej się w ramach targów EKOTECH w Kielcach.

Jak podkreśla pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii, już teraz na walkę ze smogiem rząd w ciągu 10 lat przeznacza 103 mld zł, a zapowiadane zmiany będą korzystne przede wszystkim dla najuboższych mieszkańców.

26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach Kielce. Na zdjęciu: Ireneusz Zyska - wiceminister klimatuFot. Michał Kita / Radio Kielce

- Chcemy wspierać najbardziej te osoby, których nie stać na dokonanie we własnym zakresie termomodernizacji budynków czy wymiany źródeł ciepła. Przy współpracy z samorządowcami to dofinansowanie będzie mogło nawet sięgnąć do 100 proc. - wyjaśnia.

Ireneusz Zyska zaznacza, że oprócz programu wymiany źródeł ogrzewania, dużym powodzeniem cieszą się także inwestycje prosumenckie w ramach programu „Mój Prąd”.

- W ostatnim czasie obserwujemy rewolucyjny wzrost instalacji fotowoltaicznych na dachach polskich domów. Obecnie w ramach ruchu prosumenckiego przydomowe elektrownie generują moc na poziomie 1000 megawatów. Dla porównania jeszcze trzy lata temu moc przydomowych instalacji fotowoltaicznych wynosiła niespełna 300 MW - dodaje.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach podkreśla, że program „Czyste Powietrze” jest z sukcesem realizowany w naszym regionie. W tym roku na ten cel fundusz dysponuje kwotą aż 170 mln zł.

26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach Kielce. Na zdjęciu: Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w KielcachFot. Michał Kita / Radio Kielce

- Poprzez ten program do 2029 roku chcemy praktycznie wyeliminować niską emisję spalin. Dlatego ten program jest skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, ponieważ to właśnie oni najliczniej posługują się jeszcze piecami starego typu, tzw. kopciuchami - stwierdził.

W konferencji wzięła udział także wiceminister sportu Anna Krupka, która stwierdziła, że troska o czyste powietrze to inwestycja w zdrowie i życie Polaków.

26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach Kielce. Na zdjęciu: wiceminister Anna KrupkaFot. Michał Kita / Radio Kielce

- To bez wątpienia wyzwanie XXI wieku. W ciągu 10 lat rząd, w którym mam zaszczyt zasiadać, przeznaczył na zwiększenie jakości powietrza, którym oddychamy 103 mld złotych - powiedziała.

W opinii senatora Krzysztofa Słonia, czyste powietrze i troska o środowisko, to być albo nie być, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. 

26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach Kielce. Na zdjęciu: senator Krzysztof SłońFot. Michał Kita / Radio Kielce

- Ta konferencja i targi w kieleckim ośrodku wystawienniczym to działanie na topie. Trudno dziś o bardziej istotny temat niż dbałość o czyste powietrze, a także próba rozwiązania obecnych problemów klimatycznych. To nie tylko przemysł jest źródłem zanieczyszczenia środowiska, ale także nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki np. w sposobie ogrzewania naszych domów. Rozwój świadomości i wiedzy w tym zakresie jest inwestycją w przyszłość - dodaje.

Zdaniem poseł Agaty Wojtyszek, troska o środowisko naturalne wymaga dalszej edukacji i promocji.

- Cały czas musimy także mówić o tym, jakie udogodnienia i programy rząd przygotował dla mieszkańców. To nie tylko czyste powietrze, ale także m.in. program „Mój prąd” - zaznacza.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że środowa konferencja jest jednym z elementów udoskonalania funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”.

- To inicjatywa jak najbardziej godna polecenia. Dzięki temu jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z tego programu, w którego wykorzystaniu przoduje województwo świętokrzyskie - stwierdził.

26.02.2020 Kielce. Konferencja „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w Targach KielceFot. Michał Kita / Radio Kielce

Konferencję „Wysoka jakość Powietrza wyzwaniem XXI wieku” w ramach trwających targów EKOTECH zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Anna Krupka Agata Wojtyszek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze” Zbigniew Koniusz Ireneusz Zyska
other news

Podobne wiadomości

Ekologia i oszczędności w Targach Kielce

Ekologia i oszczędności w Targach Kielce

Senator Krzysztof Słoń zachęca do współpracy w walce o czyste powietrze

Senator Krzysztof Słoń zachęca do współpracy w walce o czyste powietrze

„Czyste Powietrze” strzałem w „dziesiątkę”. Będą inne programy  [OGLĄDAJ]

„Czyste Powietrze” strzałem w „dziesiątkę”. Będą inne programy [OGLĄDAJ]

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”