Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Najnowocześniejsze leki i terapie dla pacjentów ŚCO

Eksperymentalne terapie nowotworowe będą prowadzone przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Kielecki szpital nawiązał kontakt z profesorem Waldemarem Priebe, pracującym w MD Anderson Cancer Center Uniwersytetu Teksańskiego w Houston.

Autor: Daniel Lenart

26.02.2020 15:16

image 26.02.2020. Kielce. Konferencja w ŚCO. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO, prof. Waldemar Priebe - MD Anderson Cancer Center w Huston, prof. Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Profesor Priebe jest Polakiem, który tuż przed stanem wojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zrobił tam karierę naukową. Teraz chce pomóc pacjentom w Polsce.

Naukowiec zapewnia, że terapie eksperymentalne prowadzone w Kielcach będą pod ścisłą kontrolą, a chorzy dostaną dostęp do najnowocześniejszych leków przeciwnowotworowych.

- Chodzi o to, żeby eksperymentalne terapie były dostępne dla pacjentów w Polsce, bez konieczności wyjazdów i ogromnych kosztów z tym związanych. Teraz tylko wybrane osoby, którym udało się zebrać duże pieniądze, są w stanie wyjechać leczyć się w Stanach Zjednoczonych – mówi profesor Waldemar Priebe.

Już wiadomo, że w ŚCO będzie testowany lek przeciwko białaczce. Profesor Priebe zapowiada, że zostaną wprowadzone również terapie przeciwko innym rodzajom nowotworów.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że placówka z Teksasu jest wiodącą jednostką na świecie pracującą nad lekami przeciwnowotworowymi.

- MD Anderson Cancer Center jest to największe centrum onkologii na świecie, które ma potężny dział badawczo-naukowy. Pracują nad najnowocześniejszymi lekami mogącymi ratować życie osobom, które nie kwalifikują się na inne, tradycyjne terapie – twierdzi Stanisław Góźdź.

Jeżeli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, pierwsi pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą mogli uczestniczyć w eksperymentalnej terapii już od jesieni. Kielecki szpital odwiedzili dziś też szefowie CNS Pharmaceuticals oraz Moleculin Biotech, czyli firm farmaceutycznych, które współpracują z Centrum w Houston. Będą one uczestniczyć w procesie badania nowych leków.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (26.02.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO onkologia Stanisław Góźdź RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostanie nowy sprzęt

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostanie nowy sprzęt

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Takiej wizyty mali pacjenci z onkologii się nie spodziewali

Takiej wizyty mali pacjenci z onkologii się nie spodziewali