Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Modernizacja sali gimnastycznej w WDK zmierza ku końcowi

Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace we wnętrzu dawnej sali gimnastycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Roboty budowlane mają się zakończyć w czerwcu. Będzie tu mieć swoją siedzibę tymczasowa scena Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Autor: Dorota Klusek

26.02.2020 13:18

image 18.02.2020 Kielce. WDK. Budowa sceny teatralno - kinowej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Modernizacja Wojewódzkiego Domu Kultury rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor WDK, prace przebiegają bez zakłóceń. Widać widownię na prawie 300 osób, garderoby i pomieszczenia techniczne.

- W tej chwili pracownicy przystąpili do robót wykończeniowych. Są kładzione tynki i instalacje. Stropy już zostały wylane, na części dobudowanej układane jest ocieplenie.

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczną się prace na zewnątrz. Między innymi wykonana zostanie droga od strony alei Legionów, powstanie parking, a także zagospodarowane będzie miejsce pod strefy zielone.

Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, prace są konsultowane z pracownikami Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

- Jeśli jest taka możliwość, wprowadzamy zmiany zgodnie z ich życzeniem, na przykład w jednym z pomieszczeń, w którym będzie przebywał reżyser światła, zgodnie z prośbą będzie wyżej umieszczona podłoga. Takie rzeczy są robione na bieżąco - tłumaczy dyrektor WDK.

Na potrzeby teatru, WDK wygospodaruje ze swojego zasobu dodatkową przestrzeń o powierzchni około 200 metrów kwadratowych.

Scena ma być gotowa w czerwcu. Po zakończeniu sezonu artystycznego, do WDK ma zostać przeniesione wyposażenie sali teatralnej z budynku przy ulicy Sienkiewicza. Wtedy będzie mógł się rozpocząć gruntowny remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Według najnowszych szacunków ma kosztować 89 mln zł. Jak wyjaśnił Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej, do kwietnia ma być przygotowany plan finansowy.

- Mamy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. To pierwsze źródło. Drugie to będą pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a trzecią pieniądze z samorządu województwa, które będą wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Dyrektor Michał Kotański dodał, że teatr przygotowuje się także do pozyskania pieniędzy z Funduszy Norweskich, ale wyniki naboru będą znane dopiero jesienią tego roku.

- W związku z tym umówiliśmy się z władzami województwa, że założy te pieniądze, czyli wpisze do Wieloletniej Prognozy Finansowej, natomiast jeśli dostaniemy środki z Funduszy Norweskich, a jest na to duża szansa, to uwolnimy środki z województwa - wyjaśnia.

Galeria zdjęć Kielce. WDK. Budowa sceny teatralno - kinowej (18.02.2020) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jarosław Machnicki Teatr Żeromskiego Regionalny Program Operacyjny Michał Kotański Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RK Kielce Wojewódzki Dom Kultury Fundusze Norweskie
other news

Podobne wiadomości

Prace przy rozbudowie WDK idą pełną parą. Już jest widownia!

Prace przy rozbudowie WDK idą pełną parą. Już jest widownia!

Lada dzień rozpoczną się prace przy przebudowie WDK

Lada dzień rozpoczną się prace przy przebudowie WDK

Modernizacja sali gimnastycznej WDK coraz bliżej

Modernizacja sali gimnastycznej WDK coraz bliżej

Pięć firm chce remontować WDK. Oferty jednak za drogie

Pięć firm chce remontować WDK. Oferty jednak za drogie