Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będą nowe ośrodki psychiatryczne dla dzieci

Zaledwie 6 ofert wpłynęło na konkurs dotyczący świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wśród dzieci i młodzieży ogłoszony przez świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor: Iwona Murawska

25.02.2020 11:28

image Narodowy Fundusz Zdrowia. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki w Kielcach Fot. / Radio Kielce

Dotychczas placówki, które świadczyły tego typu pomoc musiały obowiązkowo zatrudniać dziecięcych lekarzy psychiatrów, a tych w całej Polsce brakuje. W związku z tym teraz będą mogły powstać ośrodki, w których zatrudniony będzie psycholog, terapeuta środowiskowy i dwóch psychoterapeutów. To ci specjaliści będą określać, czy dziecku potrzebna jest pomoc psychiatry, czy wystarczy wizyta u psychologa.

W założeniach Ministerstwa Zdrowia, takie ośrodki mają powstać we wszystkich powiatach regionu. Jednak jak informuje Małgorzat Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego funduszu, na konkurs nie wpłynęły dwie oferty.

- Wpłynęło tylko 6 ofert. Nie ma chętnych z powiatów koneckiego i skarżyskiego oraz starachowickiego i ostrowieckiego. Teraz będziemy musieli podjąć decyzję, czy na te powiaty będziemy ogłaszać ponowne postępowanie - mówi Małgorzata Kiebzak.

Oferty, które wpłynęły na konkurs teraz są sprawdzane pod względem formalno-prawnym.

- Po sprawdzeniu dokumentów, do placówek, w których miałyby działać ośrodki wyślemy kontrolę. Mamy na to niemal cały marzec. Gdy okaże się, że oferty są prawidłowe, placówki będą przyjmować pacjentów od 1 kwietnia - dodaje Małgorzata Kiebzak.

W sumie, według założeń Ministerstwa Zdrowia, w całej Polsce ma powstać około 300 poradni psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci i młodzieży.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ opieka psychiatryczna Małgorzata Kiebzak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kompleksowa pomoc psychiatryczna w jednym miejscu

Kompleksowa pomoc psychiatryczna w jednym miejscu