Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wystawa prac malarskich Henryka Cześnika w Sandomierzu

„Niebezpieczne zabawy” - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. W galerii Zamku Królewskiego prezentowane są dużego formatu prace malarskie współczesnego artysty Henryka Cześnika.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

23.02.2020 13:24

image 23.02.2020. Sandomierz. Wystawa „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Charakterystyczną cechą obrazów jest ich mroczność i krzykliwy przekaz mówiący o tym, że na świecie jest wiele bólu, zła, niesprawiedliwości i zakłamania. Autor Henryk Cześnik w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że chce być uczciwy wobec odbiorców, dlatego przedstawia na obrazach siebie i rzeczywistość, jaką sam postrzega.

- Obserwuje świat, takim jakim jest: goły, złożony z wielu tragedii i nieszczęść. Oczywiście, że bywają pozytywne elementy, ale bardziej zauważam te czarne punkty, stąd też ciemna kolorystyka na moich pracach - dodał artysta.

Wśród tytułów obrazów są m.in. takie jak: „Igraszki ze śmiercią”, „Izba przyjęć”, „Pieta”, „Nauka tańca”, „Święta rodzina”.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Płaza powiedział, że każdy obraz Henryka Cześnika przykuwa uwagę swoją symboliką niosącą wiele treści. Ważne są także podpisy do poszczególnych prac. Nad każdym obrazem trzeba się skupić, by wyrobić sobie własne zdanie. Ta wystawa to kolejny przykład na świetną współpracę muzeum z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, gwarantującą prace wysokiej jakości - dodał dyrektor  Płaza.

Wystawa będzie czynna do końca marca.

Galeria zdjęć Sandomierz. Wystawa „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika (23.02.2020) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

muzeum okręgowe RK Sandomierz Dominik Płaza Henryk Cześnik wystawa „Niebezpieczne zabawy”
other news

Podobne wiadomości

Stroje ludowe na fotografiach. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Stroje ludowe na fotografiach. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Ikonografia stosuje najstarsze techniki malarstwa. Warsztaty zorganizowano w Sandomierzu

Ikonografia stosuje najstarsze techniki malarstwa. Warsztaty zorganizowano w Sandomierzu

Portrety i akty na wystawie w Sandomierzu

Portrety i akty na wystawie w Sandomierzu